hardal.gen.tr https://www.hardal.gen.tr Hardal, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, hardal.gen.tr Sat, 02 Apr 2016 00:00:00 +0000 Mon, 06 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Hardal Tohumu Yağı https://www.hardal.gen.tr/hardal-tohumu-yagi.html Sat, 17 Nov 2018 08:44:01 +0000 Hardal tohumu yağı, hardalın ve hardal tohumunun faydalarını içermekle birlikte buna ek olarak kendine has faydaları da vardır. Hardal tohumu yağı, maliyet olarak ta fazla değildir ve herkesin rahatlıkla satın alabilec Hardal tohumu yağı, hardalın ve hardal tohumunun faydalarını içermekle birlikte buna ek olarak kendine has faydaları da vardır. Hardal tohumu yağı, maliyet olarak ta fazla değildir ve herkesin rahatlıkla satın alabileceği ücrettedir. Bunun yanı sıra tıp ve ilaç alanlarında kullanımı oldukça fazla olan bu vitamin ve mineral deposu yemeklerimizde de lezzet verici olarak kullanılmakta.

Hardal tohumu yağı faydaları nelerdir
 • Sinirlerin gevşemesine yardımcı olur.
 • Adet ve hamilelik döneminde gerginliğe, uykusuzluğa iyi gelir.
 • Kan akımını hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Cilt ve ayak mantarların da tedavi edici etkisi vardır.
 • Cilt üzerinde yumuşatma, çatlakların giderilmesinde, lekelerde, varsa yanıklarda ve diğer yaralara iyi gelmektedir.
 • Vücuttan toksinleri uzaklaştırmada yardımcı etkisi vardır 
 • Günümüzün sık rastlanılan hastalıklarından olan eklem iltihaplarına iyi gelmektedir.
 • Konstipasyon (kabızlık) durumlarında, kullanımı bağırsakların çalışmasını sağlamaktadır.
 • Bağışıklığı kuvvetlendirerek özellikle kış aylarında grip,soğuk algınlığı ve salgınlara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • İçerisinde bulunan mineraller sayesinde kas ağrılarını azaltır.
 • Belirli kürlerde istenen miktarlarda kullanımı, iştah açıp kilo alımını kolaylaştırırken; zayıflamak isteyen kişilerde ise kilo verilmesine yardımcı olur. 
 • Ağrı kesici etkisi vardır.
 • Bazı kanser türlerinden koruyucu etkisi vardır.
 • Saç bakımında kullanılan hardal tohumu yağı saça canlılık katar ve yıpranmaları önler.
Hardal Tohumu Yağı İçin Dikkat edilmesi gerekenler 

Hardal tohumu yağı  kullanırken aşırıya kaçmak, istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunun için kullanımında abartıya kaçmamakta fayda vardır. Hardal tohumunun veya hardalın direk ciltle teması tahrişe yol açabilir. Hardal tohumu yağı kullanacak kişiler özellikle hassas cilt yapısına sahip ise alerji testi yaptırmaları gerekmektedir aksi taktirde kullanımı önerilmez.
]]>
Evde Hardal Yapımı https://www.hardal.gen.tr/evde-hardal-yapimi.html Sat, 17 Nov 2018 21:32:47 +0000 Evde hardal yapımı; oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken şey bir aktardan hardal tanesi almanızdır. Türk mutfağında hardal çok yoğun olarak kullanılan bir lezzet değildir. Hatta bu lezzetin yeni yeni keşfedilmeye başlan Evde hardal yapımı; oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken şey bir aktardan hardal tanesi almanızdır. Türk mutfağında hardal çok yoğun olarak kullanılan bir lezzet değildir. Hatta bu lezzetin yeni yeni keşfedilmeye başlanıldığını söylemek de abartı olmayacaktır. Hardal salatalarda, haşlanmış sebzelerde, patatesi üzerine, hamburger ya da makarnalarda severek kullanılan bir sostur. Hardal hazır olarak da satılır. fakat evde yapılan şeyler hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olacağından sizler de çocuklarınıza rahatlıkla yedirebilmek için kendi hardalınızı kendi imkanlarınız ile evde imal edebilirsiniz. Hardal kokulu bir bitkidir ve kokusuna alışıncaya kadar bazen tüketmek zor olabilir. Fakat hardalın birçok faydası olduğundan şifa niyetine de olsa yenilmesi gerekmektedir. Hardal tane olarak satılan bir bitkidir. Sarı, siyah ve kahverengiden oluşan türleri mevcuttur. Piyasada daha çok sarı renkli haydar satılmaktadır. Fakat eğer aktardan bulmanız mümkün ise siyah ya da kahverengi haydal tanesi alarak öğütürseniz evde yaptığınız hardal da daha lezzetli olacaktır. Şimdiden herkese kolay gelsin.

Evde hardal yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 100 gr. toz hardal (Hardalı tane olarak alıp kendiniz de öğütebilirsiniz)
 • 2 çay bardağı ılık su (süt mayalama kıvamında ılık olması gerekir)
 • 10 tatlı kaşığı zeytinyağı,
 • 10 tatlı kaşığı limon suyu.
Evde hardal yapımı hazırlanışı: 

Evde hardal yapımı son derece kolay bir işlemdir. Tek mesele hardalın kıvamını ayarlayabilmektir. Bunun için yapmanız gereken şey suyu hardalın içerisine yavaş yavaş koymaktır. Derin bir cam kasenin içerisine toz hardalı boşaltın ve suyun bir kısmını üzerine ilave ederek tel çırpıcı ile toz hardalı iyice açın. Daha sonra kasenin içerisine zeytin yağı ile limon suyunu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Hardalın kıvamı ilk başta koyu olacaktır. Kalan suyu da yavaş yavaş içerisine boşaltarak hardalı karıştırmaya bir süre daha devam edin. Hardalın kıvamının sürülebilir çikolata şeklinde olması gerekiyor. Bunu sağlayacak miktara geldiğinde artık su ilave etmeyi bırakabilirsiniz. Böylece hardalınız hazırlanmış olacaktır. Evde hardal yapımını denediğinizde yaptığınız hardalı mutlaka cam bir kavanoza boşaltın ve bir gece buzdolabında dinlendirerek tüketmeye özen gösterin. Hazırladığınız hardalı patates salatası makarna yada köfte gibi sevilen yemeklerin yanında ikram edebileceğiniz gibi servis esnasında üzerine de dökebilirsiniz.

Afiyet olsun...   

]]>
Hardal Kahvaltı https://www.hardal.gen.tr/hardal-kahvalti.html Sun, 18 Nov 2018 03:24:03 +0000 Hardal Kahvaltı, hardal günümüzde az kullanılan bir baharat türüdür. Yurt dışında ithal edildiği için orada kullanım oranı daha fazladır. Hardal rengi genelde siyah, beyaz olup yemekler baharat olarak kullanılır. Farklı baha Hardal Kahvaltı, hardal günümüzde az kullanılan bir baharat türüdür. Yurt dışında ithal edildiği için orada kullanım oranı daha fazladır. Hardal rengi genelde siyah, beyaz olup yemekler baharat olarak kullanılır. Farklı baharat türü olduğu için tercih edilmez. Hardalı kullanan kişi sayıları azdır. Genellikle iş ortamları olan restaurantlarda, lüks mekanlarda, televizyon yemek programlarında daha çok kullanımı ve reklamı yapılmaktadır. Hardalın içine zerdeçal katılarak sıvı sarı renkte sos meydana gelir. Hardal ağır bir baharat olduğundan zerdeçal katılarak normal hafif sos karışımı oluşturulur.

Hardal kahvaltı kullanımı için lezzet açısından farklılık sağlamıştır. Patates kızartmasına tuz, biber ve hardal serpilerek baharatlı tat oluşumu sağlanır. Zerdeçal ve hardal karışımı ile hazırlanan sos da kahvaltıda sevilenler arasında yer alır. Kahvaltıda yumurta kırıldığı esnada bir tatlı kaşığı hardal eklenerek yumurtaya farklı tat katar. Hardal yoğurta katılarak da yenilebilir. Yoğurtun içine bir yemek kaşığı hardal konulunca kaymaksı bir tat olur ve ekmeğe sürülerek yenilebilir. Hardalın tereyağ ile ekmeğe sürülmesi tat açısından lezzeti sağlar. Kahvaltılarda garnitür olarak da yenilen hardal lezzet bakımından farklı olduğu için karışıma lezzet verir. Sıcak ekmeğin üzerine sürülen hardal iştahı açar yeme hissi daha fazlalaşır. Sabah kahvaltılarına yapılan menemenin içine bir kaşık hardal sosu konulduğunda lezzeti arttıracaktır.

Hardal kahvaltıda hangi besinler ile tüketilir

Hardal yemeklere baharat olarak konulduğu gibi kahvaltılara da kullanımı yakıştırılmıştır. Bir çok lezzete farklı tat veren hardal her gıda için kullanımını mideniz kabul etmeyebilir. Ağır baharat olan hardal patates kızartmasına tuz ile serpilerek tadına baharatlı lezzet katacaktır. Peynir üzerine serpilerek de yenir. Hamburgerin içine hardal ve zerdeçal karışımı lezzetli sos sağlayacaktır. Sabah kahvaltılarına yapılan omlet üzerine hardal serpilerek lezzeti artmış olacaktır. Patates salatasının içine hardalın katılarak yenmesi lezzetli olur. Hardalın tadını besinlerde fazla abartılmadan kullanımı sağlanmalıdır. Tat bakımından ağır baharat olduğu için mideniz kabul etmeyebilir. Az kullanımı sağlık açısından da faydalı olacaktır.
]]>
Kuru Hardal https://www.hardal.gen.tr/kuru-hardal.html Mon, 19 Nov 2018 02:55:15 +0000 Kuru hardal, Roma ve Helenistik döneminden günümüze kadar kullanılan bu bitki esas olarak ilk zamanlarda Batı Asya ve Avrupa’da vardı. Kuru hardalın birçok çeşidi bulunmaktadır ve en çok bilinen çeşidi, beyaz hardal, siy Kuru hardal, Roma ve Helenistik döneminden günümüze kadar kullanılan bu bitki esas olarak ilk zamanlarda Batı Asya ve Avrupa’da vardı. Kuru hardalın birçok çeşidi bulunmaktadır ve en çok bilinen çeşidi, beyaz hardal, siyah hardal ve kahverengi hardal türleridir. Beyaz hardal genellikle yabani olarak Orta Doğu, Akdeniz, Avrupa ve Kuzey Afrika çevresinde yetişmektedir. Kuru hardal yaş iken genellikle sarı renktedir. Ancak kuru hardal bitkisinin tohumundan elde edilen baharat genel olarak; sarı, kahverengi, beyaz ya da siyah renkli de olabilir.

Baharat olarak kuru hardalın tadı hafif tatlımsıdır ve genellikle et yemeklerinde, çorbalarda, salatalarda, peynirlerde, sandviçlerde, ya da çoğu zaman süt mısırın sosu olarak kullanıldığı görülmektedir. Dünyada özellikle Hindistan ve Bangladeş bölgelerinde çok fazla miktarda kullanılan kuru hardal, genellikle tüm ülkelerde kullanılmaktadır. Kuru hardal başlı başına sağlıklı besin kaynakları ile dolu baharattır içinde barındırdığı Kalsiyum, fosfor, demir, bakır ve potasyum gibi minarellerin yanında iyi bir folat, lif, C vitamini, A vitamini ve E vitamini kaynağıdır.

Kuru Hardalın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir

Kuru hardal bitkisel bir enerji verici olup insan kaslarında gelişen sertleşme problemlerini ortadan kaldırmada ektilidir. Eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olan kuru hardal, tümör oluşumunu ve zatürreyi önlemektedir. Kadınların regl döneminden yaşamış olduğu ağrı ve sancıları minimize eden kuru hardal kan damarlarının akışkanlığını arttırır ve metabolizmayı düzenleyerek vücuttaki yağların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta oluşan uyuşukluk ve halsizlik durumlarını giderir. Kanser riskini azaltan kuru hardal sedef hastalığı ve bir çok cilt hastalıklarını tedavi edici özellikleri bulunur. Özellikle orta yaşlarda kardioyaskuler hastalıkların gelişmesini engeller ve solunum bozukluklarını mümkün mertebe aza indirir. Doğal bir ağrı kesici olan kuru hardal vücuttan zehirli etkenleri uzaklaştırır, sinirleri rahatlatır ve saçlarda görülen saçkıran hastalığını önler ve en önemlisi diyabet riskini en aza indirir. Vücudun bağışıklık sistemini desteklediği için astımı önler, kilo kontrolünü destekler, erken yaşlanmasının önüne geçer ileriki yaşlarda kolesterolü düzenleyerek sindirim sistemini destekler.

Fazla Miktarda Kuru Hardal Tüketmenin Zararı

 •  Kuru hardalı fazla miktarda tüketirseniz boğaz, damak ve dilinizi yakabilir.
 •  Yemekleriniz için hazırlamış olduğunuz çok yoğun kıvamlı bir kuru hardal baharatı, gözlerinizi yakabilir ve sulandırabilir.
 •  Çok hassas bir cilde sahip olan kişilerde kuru hardal bazen zararlı olabilmektedir.
 •  Vücutta kalsiyum emilimini önleyen oksalat, kuru hardalın yapısında da bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, çok fazla miktarda kuru hardal tüketmek, böbreklerinizde taş oluşumuna neden olabilir.
 •  Kuru hardal, içeriğinde goitrogen özellik gösteren bir bileşen içerdiğinden bu bileşen tiroid bezlerine zarar vermekte ve tiroid bezlerinin sağlıklı çalışma mekanizmasını önleyebilmektedir.
]]>
Hardal Ağacı https://www.hardal.gen.tr/hardal-agaci.html Mon, 19 Nov 2018 19:36:13 +0000 Hardal ağacı, turpgiller familyası olarak bilinir. Avrupa ve de Asya'da yaygın ve yabani olarak yetişirler. Sağlığa yararlı olarak bilindiklerinden dolayı en az 2000 senedir tarımı yapılır ve türlerine göre 30 cm ile 5 m. aras Hardal ağacı, turpgiller familyası olarak bilinir. Avrupa ve de Asya'da yaygın ve yabani olarak yetişirler. Sağlığa yararlı olarak bilindiklerinden dolayı en az 2000 senedir tarımı yapılır ve türlerine göre 30 cm ile 5 m. arasında boyları vardır. Hardal ağacı dayanıklı bir ağaçtır. Türkiye'de yetişmekte olan üç önemli türü vardır. Bunlar; kara hardal, esmer hardal ve ak hardaldır. Bu hardal ağaçlarından sağlığa en yararlı olanı Kara hardaldır. Kara hardalın  yetişme bölgesi Akdeniz havzası ya da Batı Asya'nın ılıman bölgeleridir.Hardal ağaçları genel olarak verimli ve iyi yıkanmış toprakları sever ve tohumlar ile çoğalırlar.

Hardal Ağacı Yararları
 • Hardal ağacı terleticidir. Yani ateşlilik hali, grip, soğuk algınlığı ve bronşitin atlatılmasına yardımcı olur.
 • Hardal ağacının iştah açıcı özelliği vardır ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Mayasıla karşı etkili bir bitkidir.
 • Eklem iltihabı gibi sağlık bozukluğuna iyi gelir.
 • Kan dolaşımını uyarıcı etki sağlar.
 • Hardal ağacı ayak üşümelerini geçirmektedir.
 • Ayrıca rahatlatıcı ve de gevşetici bir etki sağlar vücudu yatıştırır.
 • Cilt hastalıkları olan insanları, hardal rahatsız edici özellikler sergileyebilir.
Hardal Ağacı Kullanımı:

İştah açıcı özelliğinden yararlanmak istiyor iseniz; 1 tatlı kaşığı hardal tozu üzerine 1 bardak kadar kaynar su dökerek 5 dakika bekleyiniz. Bu karışım demlendikten sonra günde 3 kere birer bardak içilir.

Eğer ateşlenmeyi geçirici özelliğinden yararlanmak istiyor iseniz; 120 gram öğütülmüş hardal tozunu 45 derece sıcaklığında olan suya ağır ağır katılarak karıştırılır ve kalın kıvamda bir lapa haline getirilir. Bu karışımı bir tülbentin üzerine yayarak ağrılı ve yangılı yerlere konulmadan önce tülbentin deriye yapışmaması için ıslak gazlı bir bez koyunuz daha sonra ise hardal lapalı tülbenti deriye yaklaşık olarak 1 dakika süre uygulayın. Hemen sonrasında tülbenti kaldırın eğer uygulamada derinin kızarmış olduğunu görür iseniz deriye zeytinyağı sürünüz ve kızarıklığı geçiriniz. Eğer ayak üşümeniz var ise; 1- 2 çorba kaşığı hardal tozunu, küvete doldurulmuş olan sıcak banyo suyuna katarak iyice karıştırınız ve bu karışımı kullandıktan sonra bol su ile banyo yapınız.
]]>
Ballı Hardal Sos https://www.hardal.gen.tr/balli-hardal-sos.html Tue, 20 Nov 2018 01:02:54 +0000 Ballı Hardal Sos, Ballı hardal sos, yapımı zor olmayan ve bal ile hardalın bir arada lezzet kattığı özel bir sos çeşididir. Yemeklerin, salataların, cipslerin ve tavuk panenin yanında değişik bir tat arayan herkese ta
Ballı Hardal Sos, Ballı hardal sos, yapımı zor olmayan ve bal ile hardalın bir arada lezzet kattığı özel bir sos çeşididir. Yemeklerin, salataların, cipslerin ve tavuk panenin yanında değişik bir tat arayan herkese tavsiye edilmektedir. Ramazan sofralarında, özel günlerde yemeklerin yanında bulundurulan olmazsa olmaz bir sostur. Hardalın tadının acı olmasından dolayı katılan bal ve mayonez hardalın o acı, ağız burucu tadı ortadan kaldıracak ve yemek için uygun bir sos haline getirecektir

Ballı Hardal Sos için Malzemeler: 
 • 150 gram mayonez
 • baharatçılardan temin edilen 15 gram kuru hardal
 • 3 yemek kaşığı doğal çiçek balı
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • yarım çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı tuz
Ballı Hardal Sos Hazırlanışı:

Büyük bir cam kasenin içerisine, ilk önce mayonezi, limon suyunu ve sütü çırpma teli yardımı ile iyice karıştırınız. Ayrı küçük bir tencerenin içerisine, sıvı yağ, (isteğe göre tereyağ) kimyon, tuz ve kuru hardal toz haline getirilip eklenir. 2-3 dakika kadar kısık ateşte pişirilir. Üzerine sirke ile bal ilave edildikten sonra önceden hazırlanan mayonez, limon suyu ve sütten oluşan karışım eklenir ve 2 dakika daha kısık ateşte bekletilir. Ardından tel süzgeçten süzerek soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra küçük cam kapların içerisine koyularak servis edilir. 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Afiyet olsun.]]>
Hardal Yakısı https://www.hardal.gen.tr/hardal-yakisi.html Tue, 20 Nov 2018 22:54:42 +0000 Hardal Yakısı, hardal Akdeniz ikliminde yetişebilen ot türü bir bitkidir. Sıcak ve nemli havayı sever. Hardal iki renkli olup siyah hardal ve beyaz hardal olarak yetiştirilir. Hardal yakısında kullanılan ise siyah hardaldır. S Hardal Yakısı, hardal Akdeniz ikliminde yetişebilen ot türü bir bitkidir. Sıcak ve nemli havayı sever. Hardal iki renkli olup siyah hardal ve beyaz hardal olarak yetiştirilir. Hardal yakısında kullanılan ise siyah hardaldır. Siyah hardal bir çok derde deva olan bir bitki olup sağlık sorunlarını gidermede çok işe yaradığı görülmüştür. Özellikle öksürük, solunum yolları ve göğüs hastalıkları gibi bir çok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Güzelliğine düşkün bayanların cilt güzelliği için kullandıkları bilinmekte ve bir takım kozmetik ürünlerinin içeriğinde de bulunmaktadır. Hardal yakısının özellikle akciğer ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde sevindirici sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Halk arasında kocakarı ilacı olarak tabir edilen hardal yakısı birçok hastalığa iyi gelmiştir. Yakı, eczanelerde bulabileceğiniz medical bir üründür. Hardal tozu ile birlikte kullanıldığında iyi bir ilaç olarak nitelendirilmektedir. Yakının bel, boyun bölgesi, sırt ağrısı için kullanıldığı ve tedavi edici bir özelliğe sahip olduğu bir çoğumuz tarafından bilinir. Yakıyı hardal ile birlikte kullanırken, toz halindeki hardalın sulandırılarak  yakı üzerine sürülmesi ve tedavi edilmek istenen yere yapıştırılmasıyla yapılır. Hardal yakısı yapıştırılan yerin uzun süreli vücudumuzda bekletmeden yarım saat kadar yeterli, hardalın vücuttan temizlenmesi gerekmektedir. Ağrılı bölgeler için kullanımın da, yakının ağrıyı azaltmasıyla rahatlama meydana gelecektir. 

Hardal Yakısı Zararlı mıdır

Bitkilerin bir çok faydası olduğu gibi çok kullanıldığı durumlarda da zararlarının olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Hardal vücutta uzun süre bekletildiğinde kızarıklık ve tahrişe neden olabileceği için dikkatli kullanılmalıdır. Kullanımı sürekli hale getirilmeden, çok yoğun olacak kıvamda cilde temas ettirilmemelidir. Herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığı durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Hardal Tohumu https://www.hardal.gen.tr/ibrahim-saracoglu-hardal-tohumu.html Wed, 21 Nov 2018 22:34:40 +0000 İbrahim Saraçoğlu Hardal Tohumu hakkında bir çok makale yazıp çizmiş ve bu konuda bir değerlendirme yapmıştır. Bu yazıda da Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun hardal tohumu hakkındaki değerlendirmelerinin özetini b İbrahim Saraçoğlu Hardal Tohumu hakkında bir çok makale yazıp çizmiş ve bu konuda bir değerlendirme yapmıştır. Bu yazıda da Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun hardal tohumu hakkındaki değerlendirmelerinin özetini bulabilirsiniz.  Et yemekleri, kızartmalar, hızlı yemek (fastfood) ve salataların en istenilen soslarından biri olan hardalın öyküsü, hardal bitkisi ve tohumunda başlar. Tarihi Helenistik ve Roma döneme kadar giden hardalın ana memleketi Batı Asya ve Avrupa’dır. Hardalın pek çok çeşidi olsa da en bilinen türleri beyaz hardal, siyah hardal ve kahverengi hardaldır. Hardal bitkisinin tohumundan üretilen baharatı da aynı şekilde beyaz, sarı, siyah ve kahverengi olabilmektedir. Tadı hafif tatlımsı olan hardal et yemeklerinin üzerlerinde, salatalarda, peynirlerde, sandviçlerde ve çorbalarda kullanılmaktadır. Hardal özellikle Bangladeş ve Hindistan’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hardal tohumu pek çok sağlık problemine karşı şifa olmaktadır. Hardal tohumunda kalsiyum, magnezyum, B, C, E ve K vitaminleri; fosfor, potasyum ve demir bulunmaktadır

Hardal Tohumunun Faydaları
 • Hardal tohumu magnezyum ve potasyum içerdiği için kas ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Hardal tohumu kan basıncını azaltır.
 • Siyah hardal tohumu iştahı arttırır.
 • Ani felç ve kalp krizi riskini azaltır.
 • Vücudu toksinlerden temizler.
 • Menopoz dönemindeki bayanların uykusuzluk problemine iyi gelir.
 • Romatizma ve bronşite karşı etkilidir.
 • Siyah hardal otu zehirlenen kişilerin kusmasına neden olur.
 • Beyaz hardal otunun yağı bağırsak rahatsızlıklarına ve hazımsızlığa iyi gelir. Göğsü yumuşatır.
 • Kış mevsiminde öksürük, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir.
 • Aybaşı düzensizliğine iyi gelir.
 • Ayak ve ayakkabı kokularını yok eder.
 • Hardal otu cinsel isteği arttırır, kadın ve erkeğe cinsel güç verir.
Hardal tohumunun faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da sık sık telaffuz edilir. Hardal tohumu ve tohumun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılmaktadır. Lapa şeklinde ve banyo suyuna eklenerek de kullanılabilir. Ayrı kullanımda romatizmaya iyi gelmektedir, fakat tahriş edici bileşenler içermesi nedeniyle deride çok bekletmemek gerekmektedir. Hardal tohumunu un haline getirip tarçınla karıştırdığımız takdirde iştah açmaktadır. Buruna çekilen hardal tozunun ise burun tıkanıklığı giderme özelliği de vardır.

Hardal Tohumu Nasıl Kullanılır

Hardal tohumu Hindistan’da tavada kızartılarak tüketilmektedir. Bu şekilde kızartılabilir fakat yanınca tadı acılaştığından fazla pişirilmemesi gerekmektedir. Hardal ısındıkça keskin tadı yumuşamaktadır, bu nedenle pişme süresinin sonlarına doğru yemeğe ilave edilmeli ve ağır ateşte pişirilmelidir.

Hardal Tohumunun Zararları

Hardal tohumunun cilt ile doğrudan temasının çok uzun süre devam etmemesine dikkat edilmelidir, aksi takdirde ciltte yaralar oluşabilir. Hardal yakısı 1 saatten fazla ciltte kalmamalıdır. Siyah hardalın dumanına maruz kalındığında gözlerden yaş gelmektedir, bu da öksürüğe neden olmaktadır. Hardal tohumunun yüksek dozlarda kullanılması pek çok organa zarar verir. Hatta kimi durumlarda yüksek oranda hardal kullanımı ölümlere bile sebep olmaktadır. Bu nedenle hardal tohumu ve baharatının dikkatli ve dozunda kullanılması gerekmektedir.
]]>
Siyah Hardal Tohumu Kürü https://www.hardal.gen.tr/siyah-hardal-tohumu-kuru.html Thu, 22 Nov 2018 12:43:04 +0000 Siyah hardal tohumu kürü; damar sertliğine ve kalp krizine karşı oldukça etkili bir kürdür. Siyah hardal tohumunun bağırsak florasını dengeleyici özelliği vardır. Aynı zamanda faydaları arasında kan dolaşımını uyarı Siyah hardal tohumu kürü; damar sertliğine ve kalp krizine karşı oldukça etkili bir kürdür. Siyah hardal tohumunun bağırsak florasını dengeleyici özelliği vardır. Aynı zamanda faydaları arasında kan dolaşımını uyarıcı özelliği de bulunmaktadır. Şimdi siyah hardal tohumu kürü malzemelerine bir göz atalım;

Siyah hardal tohumu kürü için gerekli malzemeler;
 • Lahana
 • Günlük 3 çay kaşığı siyah hardal tohumu
Siyah hardal tohumu kürü uygulanması; 

Lahana kürünü hazırlamak için lahanalar 15 dakika kaynatılmalıdır. Daha sonra lahanaların suyu içilerek siyah hardal tohumu, ağızda çiğnemeden uygulanmaktadır. Siyah hardal tohumunun günde en fazla 3 çay kaşığı tüketilmesi gerekir. Lahana sebzesi venöz yetmezliğine ve varislere karşı çok etkilidir. Aynı zamanda toplardamara, damar sertliğine ve kalp krizine karşı da oldukça etkilidir. Siyah hardal tohumu da atardamara iyi gelmektedir. Atardamar dostu olan siyah hardal tohumu günde üç çay kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Siyah hardal tohumu huzursuz bacak sendromunda da kullanılan bir bitkidir. Huzursuz bacak sendromu kişileri oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. Aynı zamanda insanların yaşam kalitelerini de düşürmektedir. Özellikle geceleri, dinlenme sırasında kendini hissettirmektedir. Sürekli ayakları kıpırdatma, oynatma ve uzatma ihtiyacı hissettirmektedir.

Siyah hardal tohumunu alırken kaliteli ve bildiğiniz aktarlardan almaya dikkat etmelisiniz. Alırken ağzınıza alıp çiğnediğiniz zaman hardal tadını alırsanız, bu kaliteli siyah hardal tohumudur.

Siyah hardal tohumu kürü en fazla 20 veya 30 gün kullanılmalıdır. Sabah aç karnına en fazla bir çay kaşığı çiğnemeden uygulanmalıdır. Üzerine yarım dilim veya bir dilim ekmek yiyebilir ve su içebilirsiniz. Siyah hardal tohumu kürünü ilk 15 gün boyunca günde iki kez; sabah ve akşam uygulayabilirsiniz. Daha sonra 15 gün boyunca da günde bir kez bir çay kaşığı siyah hardal tohumu tüketmelisiniz. Toplamda bir ay uygulanması gerekir. Etkisini arttırmak için kesinlikle fazla siyah hardal tohumu tüketmeyiniz, sakıncalıdır. İlerleyen zamanlarda şikayetiniz tekrarladığı zaman tekrar uygulayabilirsiniz fakat alışkanlık haline getirilmemesi gereken bir kürdür.
]]>
Hardal İçindekiler https://www.hardal.gen.tr/hardal-icindekiler.html Fri, 23 Nov 2018 08:30:29 +0000 Hardal İçindekiler, hardal bilinen turpgiller ailesinden olan sarı çiçekleri bulunan dikenli yapraklara sahip kırsal alanda yetişen otsu bir bitkidir. Siyah hardal, beyaz hardal ve kırmızı hardal en çok bulunan ve kullanılan harda Hardal İçindekiler, hardal bilinen turpgiller ailesinden olan sarı çiçekleri bulunan dikenli yapraklara sahip kırsal alanda yetişen otsu bir bitkidir. Siyah hardal, beyaz hardal ve kırmızı hardal en çok bulunan ve kullanılan hardal türleridir. Hardal çiğ olarak da tüketilebilen ve özellikle tohumları bulunan bu bitkinin tohumları da baharat olarak kullanılan ve aktarlarda kolaylıkla bulunan bir bitkidir. Dünyada çok çeşidi bulunan hardalın üç çeşidinden baharat yapılmaktadır. Baharat yapımında kullanılan hardal beyaz, siyah ve kırmızı hardallardır. Çok keskin ve acımtırak bir tadı bulunan hardal genellikle sos olarak kullanılmaktadır. Hardalın tohumları balık ve deniz ürünlerin, et, turşu gibi yiyeceklerin pişirilmesinde kullanılmaktadır. Ve lahana turşusunda da kullanılmaktadır. Hardal tohumlarından yapılan baharatlar ve sosları ise bir çok alanda bir çok yemeklerin yapımında ve yanında meze olarak kullanılmaktadır.

Hardal İçindekiler Nelerdir

Hardalın içerisinde bulunan hardal tozunun reaksiyonuna son vermesi için sirke, koruk üzün suyu ve tatlandırılması ve koku giderilmesi için limon, sirke, tuz, şarap, ve hatta bira hardal içindeki bulunan maddeler arasındadır. Hardal içinde  ayrıca az miktarda toz şeker, krema, elma sirkesi, su, sarı hardal tohumu, baharat, antioksidan, zeytinyağı gibi maddelerde bulunur. Hardalın renklendirilmesi için ise genellikle içerisine zerdeçal ilave edilir. ]]>
Hardal Tohumu Nasıl Kullanılır https://www.hardal.gen.tr/hardal-tohumu-nasil-kullanilir.html Sat, 24 Nov 2018 04:25:24 +0000 Hardal tohumu nasıl kullanılır, hardal tohumu Türkiye de genellikle yemeklerin içerisine baharat olarak kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Hardal tohumunda K, C, E ve B vitaminleri bulunur. Ayrıca hardal tohumunun içerisinde magne Hardal tohumu nasıl kullanılır, hardal tohumu Türkiye de genellikle yemeklerin içerisine baharat olarak kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Hardal tohumunda K, C, E ve B vitaminleri bulunur. Ayrıca hardal tohumunun içerisinde magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum ve demir gibi mineraller bulunur. Hardal tohumunun birçok çeşidi vardır. Ancak en çok bilinen ve kullanılan türleri siyah hardal, beyaz hardal ve kahverengi hardaldır.

Hardal tohumu nasıl kullanılır

Hardal tohumu bel ağrısı için kullanılacak ise; bir kaşık hardal tohumuna iki kaşık keten tohumu karıştırarak lapa haline getirilir. Daha sonra bu lapa ağrıyan bölgeye sürülür.

Romatizma ağrıları için; hardal tohumu dövüldükten sonra bal ile karıştırılarak tüketilir.

Gastrit için kullanılacaksa; her sabah aç karnına yirmi gün boyunca bir su bardağı ılık suyun içerisine bir çimdik hardal tohumu karıştırılarak içilir.

Astım hastalığı için kullanım şekli ise; yakı şeklinde göğüs bölgesine sürülür. Bu sayede balgamın kolayca atılması sağlanır. 

Ayrıca hardal tohumu iştah açmak içinde öğütülerek balla karıştırılıp tüketilir.

Hardal tohumunun kullanım alanları; hardal tohumu ve tohumunun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılmaktadır. Hardal tohumu lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Ayrıca hardal tohumu Hindistan da tavada mısır gibi patlatılarak yenir. Ancak pişirme süresi çok önemlidir. Fazla pişirilir ise tadı acılaşmaktadır. Ayrıca hardal tohumu kümes hayvanlarını pişirirken, balık ve kırmızı et yemeklerinde, yemek soslarında, ve salatalarda sıkça kullanılmaktadır. 

Hardal tohumunun faydaları

Hardal tohumu kan basıncını düşürür, ani felç ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca hardal tohumu, vücudu toksinlerden arındırarak daha sağlıklı ve zinde hissedilmesini sağlar. Menopoz dönemindeki kadınların uyku düzensizliğine iyi gelir. Ancak hardal tohumunu kullanırken dozlarına çok dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde fayda yerine zarar verebilir.
]]>
Hardal Soslu Tavuk https://www.hardal.gen.tr/hardal-soslu-tavuk.html Sat, 24 Nov 2018 11:07:39 +0000 Hardal Soslu Tavuk, Hardal geleneksel türk mutfağında tercih edilmemiş ancak gizli kalmış harika bir lezzettir. Bu tarifi denedikten sonra hardal ile yapılan diğer tarifleri araştırmaya konuşacağınızdan eminim. Hardal soslu tavu Hardal Soslu Tavuk, Hardal geleneksel türk mutfağında tercih edilmemiş ancak gizli kalmış harika bir lezzettir. Bu tarifi denedikten sonra hardal ile yapılan diğer tarifleri araştırmaya konuşacağınızdan eminim. Hardal soslu tavuğa ayrı bir hava veren hardal lezzetinin yanı sıra az yağda kızartılmış olması nedeniyle  tavuğun yumuşak kalması bu yemeği beğenmeniz için ayrı bir nedendir. Değişik tatları denemeyi seven ve sofralarında baharatı tercih eden lezzet kaşiflerine gönül rahatlığıyla tavsiye edilir. Misafirlerinize gururla sunabileceğiniz lezzetli ve bir o kadar da yapımı kolay olan bu tarifi yemek listenizin ilk sırasına kaydedebilirsiniz.

Hardal Soslu Tavuk Malzemeleri;
 • 4 veya 5 adet tavuk göğsü 
 • 1 tatlı kaşığı kekik 
 • 2 veya 3 damla limon suyu
 • bir miktar tuz 
 • 2 yemek kaşığı hardal 
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • yarım çay bardağı sıvı yağ
Hardal Soslu Tavuk Yapılışı; Öncelikle inceltilmiş tavuk göğüslerinin her birini ayrı ayrı bir kaç parçaya bölelim. Daha sonra bir taraftan sosunu hazırlamaya başlayalım. Hardal soslu tavuğun sosu için önce geniş bir kabın içinde harda,sıvı yağ ,tuz ,karabiber, kekik ve pul biberi  iyice karıştıralım. Hardal sosunu hazırladıktan sonra karışımın içine tavuk parçalarını koyup her tarafı sosla karışacak şekilde iyice karıştıralım. Hardal soslu tavukları sosun içinde yirmi beş otuz dakika bekletelim. Diğer taraftan hardal soslu tavukları pişirmek için teflon tavayı ocağa koyup yüksek ısıda tutalım. Daha sonra ısınan tavanın içine hardal sosuyla karıştırdığımız tavukları dizelim. Tavukları dizdiğimiz tavanın altını biraz kısalım. Hardal soslu tavuklar suyunu bırakıp  daha sonra çekene kadar her iki tarafını da pişirelim. Pişen hardal soslu tavukları servis tabağına alınız. Sıcak servis yapınız. Afiyet olsun.
]]>
Sarı Hardal Tohumu Faydaları https://www.hardal.gen.tr/sari-hardal-tohumu-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 17:27:31 +0000 Sarı hardal tohumu faydaları: Hardal tohumu hardal bitkisinden elde edilmektedir. Hardal bitkisinin tohumundan elde edilen beyaz, sarı, kahverengi veya siyah renkte hardal baharatı üretilmektedir. Hafif bir tada sahiptir. Bir çok kişini Sarı hardal tohumu faydaları: Hardal tohumu hardal bitkisinden elde edilmektedir. Hardal bitkisinin tohumundan elde edilen beyaz, sarı, kahverengi veya siyah renkte hardal baharatı üretilmektedir. Hafif bir tada sahiptir. Bir çok kişinin adını duyduğu ve kullandığı faydalı bir bitkidir. daha çok çiçeklerinin sarılığı nedeni ile sarı hardal tohumu adını almıştır. Normalde siyah, kahverengi ve beyaz renklerinde tohumları bulunur. Hardal tohumu B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini bünyesinde barındırır. Ayrıca fosfor, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum mineralleri içeriğinde barındırmaktadır. Sarı hardal tohumu genellikle yemeklerin içerisinde kullanılmaktadır. Bir çok sağlık problemine iyi geldiği düşünülen sarı hardal tohumu yemek yanında bir çok besini hazırlarken kullanılmaktadır. Çorba çeşitlerinde, salatalarda, sandviç hazırlarken veya peynir çeşitleri üzerinde kullanılmaktadır. Özellikle süt mısırı sosu olarak da tüketilmektedir. 

Sarı hardal tohumunun faydaları:
 • Hardal tohumu kilo alamayan iştahsız  kişilerin iştahını açan bir tohumdur. Vücudun normal kilo oranına gelmesine fayda sağlar.
 • Romatizma hastalığına ve ağrılara iyi gelir. Ağrı kesici özelliğe sahiptir.
 • Bronşite ve solunum yolları rahatsızlığına iyi sarı hardal tohumu iyi gelmektedir.
 • Zehirlenme durumunda hastanın kusması için hardal otu kullanılır. Böylece midenin boşalması ve temizlenmesine yardımcı olunur.
 • Bağırsak tembelliğine iyi gelir. Sindirimi düzenler. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler.
 • Gribe ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlıklarında kullanılmaktadır.
 • Kadınlarda adet düzensizliklerini giderir. Adet dönemindeki bir çok problemi giderir.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına fayda sağlar.
 • İnme ve kısmi felç riskini azaltır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kalp krizi riskini azaltır.
]]>
Toz Hardal https://www.hardal.gen.tr/toz-hardal.html Sun, 25 Nov 2018 09:00:23 +0000 Toz hardal, turpgiller familyasından sarı renkte bir çiçek olan ve tohumundan baharat elde edilen otsu bir bitki çeşididir. Toz hardal elde edilmesi bitki çiçeğinin tohumunun bazı işlemlerden geçmesiyle elde edilmektedir. To Toz hardal, turpgiller familyasından sarı renkte bir çiçek olan ve tohumundan baharat elde edilen otsu bir bitki çeşididir. Toz hardal elde edilmesi bitki çiçeğinin tohumunun bazı işlemlerden geçmesiyle elde edilmektedir. Toz hardal üç çeşit farklı baharat olarak üç renkte oluşur. Bunlardan siyah, beyaz, kırmızı, bilinen toz hardal keskin ve yakıcı bir kokuya sahiptir. Mutfak hanımlarının baharat olarak kullandığı toz hardal lezzeti ayrı bir tarafa bazı yemekler veya mezelere renk vermesi için kullanılmaktadır. Toz hardal bilindiği gibi içecek olarak ta tüketilebilir. Tercih edilerek yapılan toz hardal ızgara çeşitlerinde, sebze soslarının içinde, yumurtalı yapılan yiyeceklerin içinde kullanılır. Marketlerde satılan toz hardalın tatlı olanı, acı olanı veya keskin yada yumuşak olanı bir çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Sağlık açısından oldukça yararlıdır, tüketilen toz hardal nasıl tercih ediliyorsa veya kişiler sevdiği gibi sulandırılarak yada yemeklerin içinde tüketmesi önemlidir. 

Toz hardalın faydaları 
 • bal ile karıştırılması durumunda toz hardal solunum yollarını açmaya ve rahat nefes almayı sağlar. 
 • kuru incirle karıştırılırsa toz hardal böbrek ve dalak ağrısı çekenlerde ağrıyı geçirme özelliğine sahiptir.
 • kabızlık çekenler için hazmı kolaylaştırır yemek içinde tüketilmesi toz hardal veya suyla karıştırılması bağırsak çalıştırır.
 • soğuk algınlığı tedavilerinde kullanılan toz hardal bire bir öksürük kesilmesi yada bronşit olan hastalarda etkilidir.
 • ayrıca cilt bakımı sorunu olanlar içinde uygun maskeler toz hardalla yapılmaktadır.
Toz hardal nasıl kullanılmalıdır: 

Günümüzde oldukça sık kullanılan toz hardal sağlığımız için son derece yararlıdır. Kullanılacak olan toz hardalın bazı durumlarda dikkat edilmesi gerekir. Toz hardal içinde bulunan bir kimyasal enzimler ve kükürük bulunmaktadır. İçindeki bu madde toz hardalın acı tat verme özelliğine sahiptir. Genel olarak kullanılan toz hardal aslında soğuk yada sıcak su değilde sirke ve limon suyu veya koruk suyu ile kullanılmalıdır. Asit içeren sıvılarla kullanılırsa toz hardalın sağlık açısından daha fazla etkisini gösterir. Sade olarak kullanan bir çok kişi bulunmakta fakat toz hardal ağız içinde kuru olarak zor yutulur, sıvıyla alınması daha doğru bir kullanış şeklidir. Toz hardal alınırken taze olduğundan emin olmalısınız. Bayat olan toz hardal sağlığınızı olumsuz etkiler.
]]>
Hardal Soslu Somon https://www.hardal.gen.tr/hardal-soslu-somon.html Sun, 25 Nov 2018 23:57:04 +0000 Hardal soslu somon, Hardal ile hazırlanan somon değişik bir lezzete bürünür. Harika bir tat olarak bilinen ve somona çok yakışan hardal çeşitli malzemeler eşliğinde hafifletilerek sos içerisinde somona enfes bir lezzet katmaktad Hardal soslu somon, Hardal ile hazırlanan somon değişik bir lezzete bürünür. Harika bir tat olarak bilinen ve somona çok yakışan hardal çeşitli malzemeler eşliğinde hafifletilerek sos içerisinde somona enfes bir lezzet katmaktadır. Bir çok kişinin damak zevkine hitap eden hardal soslu somon besin değeri olarak da oldukça yüksektir. Hardal soslu somon bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran bir yemektir. Sofralarda  iştah kabartan bir görünüme sahiptir. Sizde sofralarda hardal soslu somon görmek istiyorsanız işte tarifi. Mutlaka denemelisiniz. 

Hardal soslu somon için gerekli malzemeler:
 • 5 dilim somon
 • 1 tane domates
 • 1 tane patates
 • Yarım demet maydanoz
 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı hardal
 • 1 tutam tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tane limonun suyu
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
Hardal soslu somon yapılışı: Somon dilimlerini öncelikle yıkayın. Daha sonra süzgece süzülmeleri için alın. Derin bir kap içerisine öncelikle zeytinyağını ilave ederek diğer malzemeleri hazırlayın. Sarımsakları soyarak bir havan içerisinde iyice ezin. Daha sonra maydanozları ayıklayarak yıkayın. Çok küçük bir şekilde doğrayın. Kap içerisinde bekleyen zeytinyağına hardal ve tuzu ilave edin. Ardından karabiber ve  limonu sıkarak ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Malzemeler karışınca doğranan maydanozları ve ezilen sarımsağı karışıma ekleyerek biraz daha karıştırın. Somon balıkları hazırlanan sos içerisine koyarak iyice harmanlayın. Somon balığını bu sos içinde buzdolabında 1 saat kadar bekletin. Süre dolup sos içinde somon iyice bekleyince ve tüm işlemler bittikten sonra fırın tepsisinin içine yağlı kağıdı serin. Yağlı kağıdı olmayanlar tepsi içerisine çok az bir yağ ilave ederek tepsinin dibini yağlayabilir. Böylece somonlar pişerken tepsiye yapışmaz. Artık somon dilimlerini fırın tepsisine yerleştirip kalan sosu üzerine gezdirin. Ardından patatesi soyarak istediğiniz şekilde dilimleyin. Aynı şekilde domatesi de dilimledikten sonra dilimlenen domates ve patatesi somon üzerine dizin. Limonla da süsleme yapabilirsiniz. Artık önceden 180 derece ısıtılmış fırına tepsiyi sürün. Fırında yarım saat somon balıklarını pişirin. Artık hardal soslu somon hazır. Tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Hardal Yetiştiriciliği https://www.hardal.gen.tr/hardal-yetistiriciligi.html Mon, 26 Nov 2018 07:06:25 +0000 Hardal Yetiştiriciliği, Turpgiller ailesinden olan bir bitki türünün toprak üzerinde işlenerek üretilmesidir. Asya ve Avrupa'da yaygın olarak yetişen yabani türü de olan yıllık otsu bitkidir. İyi bir şekilde yetiştirilmesine g Hardal Yetiştiriciliği, Turpgiller ailesinden olan bir bitki türünün toprak üzerinde işlenerek üretilmesidir. Asya ve Avrupa'da yaygın olarak yetişen yabani türü de olan yıllık otsu bitkidir. İyi bir şekilde yetiştirilmesine göre 25-4 cm arasında boylanır. Türkiye'de kara, esmer ve ak hardal türleri yetiştirilmektedir. Potansiyeli yüksek olan bu bitkiyi yetiştirmek özen gerektirir. Tek dönemlik bitki olan hardal yetiştiriciliği, genellikle ılıman iklimde yapılmaktadır. Mart ayından Mayıs ayına kadar yetişme gösterir. Sert, yuvarlak kesitli, yeşil gövdesi vardır. Oval şekilli, sivri uçlu, yakıcı kokulu yeşil yaprağa ve sarı, beyaz çiçeğe sahiptir. Yaz mevsiminde salkım halinde açan çiçekleri hardalın kendi kokusunu hissettirir. Ufak oval haldeki kırmızı renkte ve kahverengi tonlarındaki tohumları yakıcı kokulu ve tahriş edici etkiye sahiptir. Türkiye çeşitli iklimi barındıran bir yurt olduğu için hardal yetiştiriciliği yoğun olarak yapılmaktadır. Özellikle kara hardal sağlığa en çok yararlı olan türdür. Hardal yetiştiriciliği, geçirimli topraklarda üretilerek tohumlarıyla çoğalmaktadır. Hardal üretilip işlendikten sonra sofralarda yemeklerin üzerine sos olarak kullanılmaktadır.

Hardal tohumunun faydaları

Sağlık açısından oldukça faydalı olan hardal tohumu tıbbi alanda etkilerinden yararlanılmak üzere de kullanılmaktadır. Kusturucu özelliğiyle tıpta kullanılmaktadır. İçeriğindeki B, C, E, K vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir ve potasyum mineralleri sayesinde tüketilmesi ile vücuda katkı sağlayarak direnci yükseltir. Bronşit, zatürre gibi göğüs hastalıklarında fayda sağlar. Soğuk algınlığı, ateşlenme durumu gibi rahatsızlıkların atlatılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Mayasıl rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir. Kan dolaşımının dengeli dağılımını sağlar. Ayak üşümelerine de iyi gelmektedir.
]]>
Hardal Tozu Maskesi https://www.hardal.gen.tr/hardal-tozu-maskesi.html Mon, 26 Nov 2018 18:21:21 +0000 Hardal Tozu Maskesi, ülkemizde hardalın en çok yetiştiği bölge Akdeniz bölgesidir. Hardal turpgiller cinsinde olan otçul bir bitkidir. Hardalın boyu yaklaşık 50 cm civarına kadar yetişir. Genellikle yaprakları tüylüdür. Hardal Hardal Tozu Maskesi, ülkemizde hardalın en çok yetiştiği bölge Akdeniz bölgesidir. Hardal turpgiller cinsinde olan otçul bir bitkidir. Hardalın boyu yaklaşık 50 cm civarına kadar yetişir. Genellikle yaprakları tüylüdür. Hardal cinsine göre sarı veya beyaz renkte çiçek açar. Hardalın tohum içeriğinde eterik yağ mevcuttur. Siyah ve beyaz olmak üzere iki türü vardır. Hardalın yapraklarından dökülen tohumlar genellikle toz haline getirilerek kullanılır. Hardal tozunun bir çok faydası vardır ama özellikle yapılan son araştırmalara göre hardal tozu maskesi saçların daha hızlı ve gür uzamasına faydalıdır. Hardal tozu maskesi özellikle yumurta ile birlikte karıştırıldığında saçlar daha gür ve çabuk uzar. Hardal tozu maskesi kepeği, deri kaşıntıların önüne geçer. Hemen hemen herkes sağlıklı gür saçlara sahip olmak istiyor. Bunun için kozmetik ürünler kullanmak yerine evde doğal maske olan hardal tozu maskesi kullanmanız daha iyi olur.  Hardal tozu maskesi nasıl kullanılır yapılır birazda ondan bahsedelim. 

Hardal Tozu Maskesi Hazırlanışı 
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı hardal tozu 
 • 1 tane yumurta 
 • 1 su bardağı ılık su 
Hardal Tozu Maskesi Yapılışı 

İlk olarak bir kasenin içine hardal tozunu, yumurtayı, zeytinyağını ve hemen ardından ılık suyu ekleyin. Hardal tozunun maskesini hazırlarken maskenin çok akışkan olmamasına özen dikkat edin. Hardal tozu Maskesini hazırlarken suyu yavaş yavaş ekleyin kıvamını ona göre ayarlayın. Hazırlamış olduğunuz hardal tozu maskesini daha önce dört parçaya ayırmış olduğunuz saçınız dibinden, ucuna kadar sürün iyice yedirerek sürün. Hardal tozu maskesini saça uyguladıktan sonra bone veya streç ile sarın. Hardal tozu maskesini 20-25 dakika kadar bekletin ve bol su ile saçlarınızı yıkayın. Hardal tozu maskesini hafta bir defa gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Bir ay düzenli olarak hardal tozu maskesi yapıyorsanız, bir ay sonra bir hafta ara vermelisiniz. Bir ay sonra saçınızın uzamış olduğunu hemen fark edeceksiniz.

]]>
Hardal Üretimi https://www.hardal.gen.tr/hardal-uretimi.html Tue, 27 Nov 2018 08:34:29 +0000 Hardal üretimi, ülkemizde hardal tüketiminin artmaya başlamasıyla birlikte yeni bir iş alanı haline gelmiştir. Özellikle bilinen et restoranlarından et soslarında kullanımı artan, evlerde daha fazla tüketilmeye başlayan hardalı Hardal üretimi, ülkemizde hardal tüketiminin artmaya başlamasıyla birlikte yeni bir iş alanı haline gelmiştir. Özellikle bilinen et restoranlarından et soslarında kullanımı artan, evlerde daha fazla tüketilmeye başlayan hardalın tohumu ithal edilmektedir. Ülkemizde hardal üreten bazı firmalar bulunmaktadır. Bazı firmalarda butik hardal üretimi yapmaktadır. Fakat önemli olan hardal tohumu üretimi yapmaktır. Hardal tohumlarının çoğunu Kanada ve Ukrayna'dan ithal eden ülkemizde hardal tohumu üretimine başlanması gelecekte son derece önemli bir hale gelecektir.

Hardal tohumu yapı itibarıyla özel bir iklim istemez. Rakımı 600 ve üzerinde olan her bölgede hardal üretimi yapılabilir. Tüketimi Avrupa ülkeleri kadar olmasa da, hardal tohumu ithali yapmak yerine, hardal üretimi yapmak ülkemiz açısından oldukça iyi olacaktır. Hardal tohumlarının temizlenerek, hardal üretici firmaların kullanabileceği duruma getirilmesi içinde, tohum ayıklama tesisi de kurulmalıdır. Bu hardal üretimi yapan çiftçi kadar sanayici içinde önemli bir fırsattır.

Hardal üretimi için dört farklı hardal tohumu vardır

Hardal üretiminde kullanılan hardal tohumları 4 tipte olur. Ülkemizde talep gören hardal tohumu sarı olanıdır. Diğerleri ise beyaz, siyah ve Hint tipi hardal tohumudur. Hardal üretiminde tam olarak geri dönüş sağlanması ve kar elde edilmesi için, hardal tüketim pazarının biraz daha olgunlaşması uzmanlar tarafından uygun görülmektedir. Ülkemizdeki hardal üretimi henüz yeterli düzeyde değildir. Topraklarımıza uygun hardal tohumu geliştirilirse, hardal üretimi yaygınlaşabilir. Birde hardal tohumunun işlenmesi için tesislerin kurulması gerekir. Bu koşullar oluşturulduğunda, hardal üretimi de artış gösterebilir.

Turpgiller familyasından olan hardal, sağlığa yararlı bir bitkidir. Hardal üretiminin geçmişi oldukça eskidir. Hardal türüne göre boyları 30 cm ile 5 metre arası olan, bir yıllık otsu bitkilerinden oluşur. Ülkemizde ak hardal, esmer hardal üretimi yapılabilmektedir. Kara hardal sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu türün anayurdu Batı Asya'da, Akdeniz havzasında bulunan ılıman bölgelerdir. Ülkemizde kara hardal üretimi yapılması yaygınlaşırsa, oldukça faydalı sonuçları olacaktır. Ilıman yerleri, verimli toprakları seven bu tür hardal ülkemiz koşullarına uymaktadır. Tohumla çoğaltılan kara hardal, bazı et yemeklerinde kullanılmak üzere işlenmekte ve hazırlanmaktadır.]]>
Hardal Saç Maskesi https://www.hardal.gen.tr/hardal-sac-maskesi.html Tue, 27 Nov 2018 09:51:32 +0000 Hardal Saç Maskesi, tüm dünya da oldukça yaygın olan bir maskedir. Özellikle ünlüler saç uzatmada oldukça sık kullanılır. Hardal Saç maskesi saçların hızlı bir şekilde, sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kozmetik ürün Hardal Saç Maskesi, tüm dünya da oldukça yaygın olan bir maskedir. Özellikle ünlüler saç uzatmada oldukça sık kullanılır. Hardal Saç maskesi saçların hızlı bir şekilde, sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kozmetik ürünlere bir çok masraf yapıyoruz hem cebimize hem de sağlımız için oldukça zararlıdır. Kullanılan kozmetik ürünler saç derisine veya saçımıza yıpranmasına zarar vermekte. Onun yerine hardal saç maskesi uygulanması hem cebinize zarar vermez hem de saç dibine zarar vermeden sağlıklı bir şekilde saç uzamasına yardımcı olur. Saç diplerinde veya herhangi bir deri rahatsızlığınız yoksa hardal saç maskesini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hardal saç maskesini hiç bir kozmetik ürün ile birlikte kullanmayın.  Hardal saç maskesini evde nasıl yaparız ondan bahsedelim.

Hardal Saç Maskesi Yapılışı
 • 1 çorba kaşığı toz hardal 
 • 1 çorba kaşığı zeytin yağı 
 • 1 tane yumurta 
 • Yeterince ılık su 
Derin bir karıştırma kabına toz hardalı, yumurtayı, zeytin yağını ve ılık suyu yavaş yavaş ekleyerek çok cıvık olmayacak bir karışım hazırlayın. Hardal saç maskesini yaparken dikkat etmeniz gereken püf nokta suyu hemen birden eklemeyin yavaş yavaş hardalın kıvamını ayarlayacak şekilde ekleyin. Hazırlamış olduğunuz hardal saç maskesini eşit bir şekilde saç diplerinde başlayarak ucuna kadar sürün ve bone ile sarın. Saç diplerinizin 5 dakika sonra bir sıcaklık hissedebilirsiniz.  Hardal saç maskesini uygulayan herkes bu etkiden şikayetçiler ve aniden panikleyerek saçlarını ılık su ile yıkanıyor. Saçlarını hemen yıkamanız gereken durum saç dipleri de acı hissi olduğunda yıkanmalı. Hardal saç maskesi saç köklerinde kan akışını hızlandırarak uzamasına yardımcı olmakta.

Hardal Saç Maskesinin Bekleme Süresi,

Hazırlamış olduğunuz maskesi saça uyguladıktan sonra 15-20 dakika kadar bekledikten sonra bolsu ile yıkanması yeterli olacaktır. Hafta bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Eğer düzenli bir ay kullanırsanız, bir ay sonrasında bir hafta hardal saç maskesini uygulamayın. 

Hardal Maskesini Faydaları Neler
 • Saçların hızlı ve düzenli uzamasını sağlar
 • Saç köklerinin besleyerek daha sağlam ve kalın teli saçlara sahip olmanızı sağlar.
 • Saçlara oldukça doğal bir yumuşaklık sağlar ve fön veya düzleştirme daha kolay olacaktır. 
 • Saç köklerini canlandırır ve saç köklerini harekete geçirerek yenilenmeyi sağlar
]]>
Hardal Soslu Patates Salatası https://www.hardal.gen.tr/hardal-soslu-patates-salatasi.html Wed, 28 Nov 2018 04:16:11 +0000 Hardal Soslu Patates Salatası, Patatesin her türlü yemeğini çok seven biri olarak tabiki de salatasını da çok seviyorum. Hardal soslu patates salatasını hem beş çaylarında hem de et ve tavuk yemeklerinin yanında meze olarak tük Hardal Soslu Patates Salatası, Patatesin her türlü yemeğini çok seven biri olarak tabiki de salatasını da çok seviyorum. Hardal soslu patates salatasını hem beş çaylarında hem de et ve tavuk yemeklerinin yanında meze olarak tüketirim genellikle. Gerçekten et ve tavuk yemeklerine de çok yakışıyor. Klasik yapılan patates salatasından ziyade farklı soslar ile yapmayı tercih ediyorum. Çünkü farklı tat ve lezzetleri deneyip tatmaktan büyük keyif alıyorum. Eğer sizde benim gibi farklı lezzetler keşfedip denemeyi sevenlerden iseniz bu tarif tam size göre diyebilirim. Hardal sosunu hazırlarken de öyle elimi korkak alıştırmak yerine bol sos ile bu salatayı hazırlarım. Nedense bol soslu olduğu zaman daha lezzetli geliyor  bana. Patates salatasını hazırlarken bol yeşillik ile hazırlamanızı tavsiye ediyorum çünkü gerçekten patates salatasına bol yeşillik yakışıyor. Yeşillik tercihini de damak tadınıza ve zevkinize göre tercih edebilirsiniz. Eğer patates salatasını daha önce hardal sossuz yemişseniz bir de bu şekilde denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten bu salataya hardal sosu çok ama çok yakışıyor.  Bu salatayı yemeye doyamıyorum ben. Şimdi lezzet harikası olan hardal soslu patates salatası nasıl yapılır buna geçelim.

Hardal Soslu Patates  Salatası Malzemeleri
 • 4-5 adet patates
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dereotu
 • Yarım demet taze nane
 • Beş adet kornişon turşu
 • 4-5 dal kadar taze yeşil soğan
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • Bir çay kaşığı pul biber 
Sosu İçin
 • Bir bardak yoğurt
 • 2,5 yemek kaşığı mayonez
 • 1,5 tatlı kaşığı dolusu hardal
 • Yarım limon suyu
Hardal Soslu Patates Salatası Yapılışı

İlk olarak patatesleri yıkadıktan hemen sonra kabuklarını soyun ve küp doğrayın uygun bir tencere içerisine alın ve patateslerin üzerini geçecek kadar su ve tuz ilave ederek haşlanmaya bırakın. Aslında patatesleri kabukları ile haşlamak daha sağlıklı bütün vitaminler neredeyse patates kabuğunda saklı ama bu şekilde daha pratik olduğu için ben bu şekilde yapmayı tercih ettim. Haşlamış olduğunuz patateslerin fazla suyunu süzüp bir kaba alın patatesler soğurken, maydanoz, dereotu, taze nane ve yeşil soğanı ince doğrayın ve patateslerin üzerine dökün. Kornişon turşuları da doğrayıp ekleyin. Biraz tuz ve pul biberi de ekleyerek iyice karıştırın. Ayrı bir kabın içine de yoğurt. mayonez, hardal, ve limon suyunu alın ve iyice çırpın. Bu sosu da patates salatasına ilave ederek karıştırın ve servis edeceğiniz tabağa boşaltarak servis edebilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
]]>
Ballı Hardal https://www.hardal.gen.tr/balli-hardal.html Wed, 28 Nov 2018 16:51:59 +0000 Ballı hardal, hardal turpgiller familyasından olan otsu bir bitkidir. Boyu ortalama olarak 50 cm olan, yaprakları tüylü ve çiçekleri sarı renkte olan bir bitkidir. Genelde Akdeniz bölgesinde yetişir. Her yıl Mart ve Mayıs ayla Ballı hardal, hardal turpgiller familyasından olan otsu bir bitkidir. Boyu ortalama olarak 50 cm olan, yaprakları tüylü ve çiçekleri sarı renkte olan bir bitkidir. Genelde Akdeniz bölgesinde yetişir. Her yıl Mart ve Mayıs ayları arası ekilir, Temmuz ve Ağustos ayları arası toplanır. Bu bitkilerin meyvelerinden hardal tohumları elde edilir. Elde edilen hardal tohumları önce dövülür ve daha kurutulur. Kurutma işleminden sonra iyice öğütülür. Kurutma işlemi eğer tam olarak yapılmazsa hardalda küflenme görülebilir. Hardalın kokusu kadar tadı da oldukça keskindir. Hem baharat olarak hem de ilaç sektöründe kullanılır. Fakat baharat olarak yemeklere lezzet katması amacıyla kullanılması daha yaygındır.  Hardalın en çok tercih edilen türleri siyah, sarı, kırmızı ve beyaz hardaldır. Hardal türleri arasında siyah olanı daha çok ilaç sektöründe tercih edilir. Mutfaklarda kullanılan hardal ise sarı olanıdır. B, C, E, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Mutfaklarda kullanılan hardal, hardal bitkisinin tohumunun bazı işlemlerden geçerek toz haline getirilmiş halidir. Toz olarak kullanılan hardal beyaz, kırmızı ve siyah hardaldan elde edilir. Hardal tozu tatlı, acı, keskin yada yumuşak formlarda kullanılabilir. Ballı hardal da daha tatlı ve daha yumuşak hardal sevenler tarafından kullanılan bir hardal sosudur. Ballı hardal genel olarak salata ve yemek yapımında sos olarak kullanılır. Et ve tavuk yemeklerinin vazgeçilmezidir. Bunların yanı sıra sadece yapılan yiyeceğe renk vermesi için de kullanıldığı olmuştur. Ballı hardal mide sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Mideyi rahatlatır ve bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Gastrit ve hazımsızlık problemi başta olmak üzere pek çok mide problemine karşı birebirdir. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırma özelliğine de  sahiptir. Üstelik ballı hardalın yapımı da çok kolaydır. Hardal seven herkes mutfağında çok rahat bir şekilde  hazırlayabilir. 

Ballı HardalBallı Hardal İçin Malzemeler,
 • 200 gram mayonez 
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı hardal tozu 
 • 3 yemek kaşığı süt
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı, 
 • 1 çay kaşığı tuz
Ballı Hardal Yapılışı, 

Ballı hardal için öncelikle olarak genişçe bir karıştırma kabı tercih edilmelidir. Karıştırma kabına önce mayonez alınır. Yüksek devire ayarlanmış blendır ile iyice çırpılır. Daha sonra bal ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir. Daha sonra listede verilmiş sıralamaya göre tüm malzemeler karıştırma kabına alınarak tüm malzemeler yaklaşık 3-4 dakika kadar çırpılır. Limon suyu yerine tercihe göre üzüm sirkesi de kullanılabilir. En son tuz da ilave edilerek karıştırma işlemi durdurulur. Hazırlanan ballı hardalın kullanılmadan önce yaklaşık olarak 45 dakika buzdolabında bekletilmesi daha güzel bir tat elde edilmesine yardımcı olacaktır. Kapağı sıkıca kapatılan cam kavanozlarda muhafaza edilmesi tavsiye edilir. 

Afiyet Olsun.
]]>
Hardal Otu https://www.hardal.gen.tr/hardal-otu.html Thu, 29 Nov 2018 01:36:11 +0000 Hardal otu, insanlarda doğru kullanımlar da birçok farklı faydası olan bir bitkidir. Çok eski zamanlarda bile çok yaygın bir şekilde kullanılmış olan hardal otu, günümüzde de çok ciddi bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ot, fi Hardal otu, insanlarda doğru kullanımlar da birçok farklı faydası olan bir bitkidir. Çok eski zamanlarda bile çok yaygın bir şekilde kullanılmış olan hardal otu, günümüzde de çok ciddi bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ot, fiziki olarak 1-1,5 metre uzunluklarında olabilir. Genellikle yıllık olarak yetiştiği için bir kez yetiştirilen hardal otundan yalnızca bir kez faydalanılır. Hardal otu, günümüzde sadece alternatif tıpta değil bilimsel tıpta da birçok ilaç içerisinde kullanılır. Bu ot direk olarak tüketilemez. Özellikle acı olması, hardal otunun işlemden geçirilmeden tüketilmesini önlemektedir. Hardal otu, genel olarak tüysüz ve oldukça ince dallara sahip olan bir ot türüdür. birçok zaman kendiliğinden yetişen bu ot, kimi zaman sarı renkte görülürken kimi zaman beyaz bir renkte de görülebilir. Üzerinde bulunan çiçekler sayesinde diğer otlardan hardal otunu çok rahat bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Hardal otunun dört köşesi bulunur. Bu köşeler oldukça kısa ve sivri uçludur. Tabi ki yumuşak olması nedeniyle herhangi bir dikken etkisi göstermez ve kişilere zarar vermez. Bu otu, doğru bir şekilde kullanarak birçok kişi fayda görebilir. Fakat otun fazla kullanılması ya da eksik kullanılması gibi durumlarda herhangi bir fayda alınmazken ayrıca ciddi bir şekilde yan etkiler gözlenebilir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki hardal otunun en az 15 yaşından sonraki insanlar tarafından kullanılması gerekmektedir. Aksi durumlarda bu yaşın altındaki kişilerde ciddi yan etkiler meydana gelebilir. Bu kişilerin vücudu, biraz daha hassas olduğu için hardal otu kullanımı olumsuzluklara neden olabilir. 

Hardal OtuHardal otunun insan vücuduna faydaları:
 • Harda otunun kaynatılarak tüketilmesi durumunda kişilerde meydana gelmiş olan kabızlık ya da hazımsızlık gibi problemler çok ciddi bir şekilde azalır. Daha ilk kullanımlarda bile kabızlık problemi hardal otu ile ortadan kalkar. Sizlerde uzun süreler boyunca kabızlık yaşıyorsanız bu otu kaynatarak kullanabilirsiniz. 
 • Hardal otunun bir diğer faydası ise insanlarda kusturucu bir özelliğinin olmasıdır. Bu nedenle tıbbi alanda bile insanlarda hardal otu içerisinde bulunan maddeler kullanılarak zehirlenme vakalarında kullanılır. Bunun yanı sıra kişilerde kusmanın gerekmesi durumunda hardal otu kullanılabilir. 
 • Hardal otu, bazı işlemlerden geçirilerek yağ haline getirilebilir. Bu nedenle hardal otundan elde edilmiş yağdan da birçok fayda görebilirsiniz. Özellikle bu yağın masaj şeklinde cilde sürülmesi ile cilt gözenekleri rahatlatılır ve oluşacak olan siyah noktalar ortadan kaldırılır. Sizlerde düzenli bir şekilde hardal otundan elde edilmiş olan yağı kullanarak bu sorunlarınızı azaltabilirsiniz. 
 • Bronşit ve zatürre gibi hastalıklarda olumlu etkileri vardır. Bu etkisi yine alternatif tıbbın yanı sıra bilimsel tıpta da kullanılır. İnsanların kullandığı birçok bronşit, zatürre ve astım ilaçlarında hardal otu bulunmaktadır. 
Hardal otunun genellikle tohumları kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde insanlar bu tohumlardan elde edilmiş yağlar ile hardal otundan faydalanırlar. Hardal otunun yaprakları dökülmeye başladıktan sonra bu otu kullanabilirsiniz. Bazı insanlar hardal otu bitkisinin çok iyi bir iştah açıcı özelliğinin olduğunu söylerler. Bu nedenle bazı kilo almak isteyen insanlar hardal otunu kullanarak çok rahat bir şekilde kilo alabilir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki hardal otundan elde edilmiş olan yağ, insan cildinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle yağı kullanmadan önce kesinlikle su ile seyreltmeniz gerekmektedir. 
]]>
Hardal Maskesi https://www.hardal.gen.tr/hardal-maskesi.html Fri, 30 Nov 2018 00:23:32 +0000 Hardal Maskesi, bu maskenin diğer bir adı "ünlü hardal maskesi" olarak bilinmektedir. Son zamanlarda hardal maskesinin bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi ise, saçların daha hızlı uzamasına faydalı olmasıdır. Özellikle Hardal Maskesi, bu maskenin diğer bir adı "ünlü hardal maskesi" olarak bilinmektedir. Son zamanlarda hardal maskesinin bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi ise, saçların daha hızlı uzamasına faydalı olmasıdır. Özellikle yumurtalı olan hardal maskesini saç diplerini besleyerek dökülmeleri engellendiği için en çok tercih edilen saç maskelerinin arasında yerini almıştır. Hardal maskesini kullanan pek çok kişi aldığı sonuçlardan son derece memnun olmaktadır. Herkes sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak ister, bu nedenle farklı kozmetik bakım ürünleri almayı tercih etmektedir. Fakat evde kolaylıkla hazırlayacağınız hardal maskesi ile saçlarınız daha sağlıklı, parlak ve hızlı uzamasında yardımcı olmaktadır. Eğer saç derisinde ve saçlarınızda herhangi bir sağlık sebebi ile problem yok ise, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz hardal maskesi hiçbir kimyasal madde içermediğinden dolayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak yinede ev yapımı olan saç maskelerini kullanmadan önce bir doktora danışmada fayda vardır.

Hardal Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı toz halinde hardal (aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz)
 • 1 adet taze yumurta
 • Bir miktar ılık su
Hardal Maskesinin Hazırlanışı ve Saça Uygulanması, öncelikle bir kasenin içerisine toz hardalı, yumurtayı, saf zeytinyağı ve bir miktar ılık suyu ilave ederek karıştıralım. Hardal maskesinin kıvamının çok akışkan olmamasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle suyu karıştırırken yavaş yavaş ilave edelim. Daha sonra hardal maskesini saç köklerinden başlayarak uçlara kadar masaj yaparak saçlarınıza iyice yedirin. Bütün saça uyguladıktan sonra banyo bonesi ya da havlu ile başınızı sarın. Özellikle uyguladığınız hardal maskesi saç diplerinde ısınma hissetmenize neden olacaktır. Bu durum çoğunlukla yanma hissi uyandırmaktadır. Ancak korkulacak bir durum değildir, panik yapmaya gerek yoktur. Fakat hardal maskesini saçınıza uyguladıktan sonra çok acı duyarsanız hemen saçlarınızı yıkayarak maskeden arındırın. Hatta bu yanma saç derisinde alerjik bir reaksiyona sebep olabilir. Hardal maskesinin en önemli özelliği ise, saç diplerinde mevcut olan kan akışını hızlandırarak saçların daha kolay ve hızlı olarak uzamasını sağlamasıdır. Bu nedenle saç uzamasında en etkili olan saç maskesidir. 

Hardal Maskesi
Hardal Maskesini Saça Uyguladıktan Sonra Ne Kadar Süre Kalmalıdır, hardal maskesini saçınıza uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika sonra saçlarınız bol su ile yıkayabilirsiniz. Eğer alerjiniz yok ise bu saç maskesini haftada bir defa rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak bir ay düzenli olarak her hafta hardal maskesini saçınıza uygulamış iseniz, mutlaka bir iki hafta ara vererek saçınızı dinlendirin.
]]>
Hardal https://www.hardal.gen.tr/hardal.html Fri, 30 Nov 2018 01:44:31 +0000 Hardal, mutfaklarda yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan hardal, sağlık içinde oldukça yararlı olsa da tüketimi fazla tercih edilmeyen bitkilerden biridir. 50-60 santim kadar uzayabilen, sarı ve tüylü yapraklara Hardal, mutfaklarda yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan hardal, sağlık içinde oldukça yararlı olsa da tüketimi fazla tercih edilmeyen bitkilerden biridir. 50-60 santim kadar uzayabilen, sarı ve tüylü yapraklara sahip bir bitki türüdür. Bitkinin meyvelerinden hardal tohumu üretilir. Hardal tohumu hem baharat hem de ilaç sektöründe kullanılır. Siyah, kırmızı ve beyaz hardal en fazla kullanılan hardal türleridir. Siyah hardal tıbbi amaçlı olarak diğer hardal türlerine nazaran daha fazla kullanılır. B, C, E, K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller içerir.

Hardalın faydaları

 • Bir miktar su kaynatılarak, 1 şeker kaşığı hardalın üzerine eklenerek 5 dakika dinlendirilir. Elde edilen hardal suyu günde üç bardak olacak şekilde düzenli içildiğinde sağlık için inanılmaz faydalı olur.
 • Hardal terletici özelliğe sahip bir besindir. Ateşli hastalıklar, grip, soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklar da rahatlamayı sağlar.
 • Mide sağlığı için faydalı olan hardal, hazımsızlık başta olmak üzere daha pek çok mide problemine karşı iyi gelir. Mideyi rahatlatır, bağırsakların aktif çalışmasını sağlar. Bu özelliğiyle kabızlık için tercihe dilebilir.
 • Mayasıla karşı hardaldan yararlanılabilir.
 • Romatizmal ağrılara karşı tedavi edici özelliği bilinmektedir.
 • Kan dolaşımını arttırıcı etkisi vardır.
 • Mantar ve benzeri cilt hastalıkları için hardal yağı kullanılabilir.
 • İncir ile karıştırılarak tüketildiğinde böbrek ağrılarını hafifletir.
 • Akciğer zarı iltihabına karşı iyi gelir.
 • Yemeklere lezzet katmak için ve salatalarda sos olarak kullanılabilir.
 • Diş ağrısını geçirici etkisi bulunmaktadır.
 • Cilt çatlaklarına iyi gelir, gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin daha hoş bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Kaynar suyla lapa şeklinde hazırlanarak yanık ve ağrı tedavisinde kullanılabilir.
 • Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan hardal, iltihaplı hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Eklem iltihabına karşı hardaldan yararlanılabilir.
 • Ayak üşümelerine karşı kullanılabilir.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Sinirleri gevşeterek rahatlama sağlar. Hardal tozu küvetin içine atılarak üzeri su ile doldurulur. Bu suyun içinde yarım saat beklenildiğinde hem rahatlama hem de cildin yumuşaması sağlanabilir. Hardallı su sinir kaslarına işleyerek kişinin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Menopoz dönemine ulaşan kadınlarda menopoz şikayetlerini azaltmak amacıyla kullanılabilir. Uyku problemlerine karşı iyi gelir
 • Vücudu toksinlerden arındıran etkisi bulunmaktadır.
 • Adet düzensizliğine karşı kullanılabilir.
 • Hardal otu ayak ve ayakkabı kokularına karşı etkilidir.
 • Cinsel fonksiyonları arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Kadın ve erkekler için güç kaynağıdır.
 • Göğüs sertleşmesine karşı hardaldan yardım alınabilir.
 • Kan basıncını düzenleyerek felç ve kalp krizi riskini azaltır.
 • Zehirlenmeye karşı hardal kullanılabilir.
 • Siyah hardalın iştah açıcı etkisi bulunmaktadır.
 • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Astım atakları için faydalı olan hardalın balgam söktürücü etkisi de vardır.
 • Gastrite karşı yararlanılabilir. Günlük bir miktar hardal tohumu ılık su ile karıştırılarak içildiğinde gastrit şikayetlerini azaltır.

HardalSağlık için hardal nasıl kullanılır

 • Romatizma ağrıları için hardal tohumuyla bir miktar bal karıştırılarak yenilir.
 • Astım ataklarını azaltmak için, yakı şeklinde ısıtılarak göğse uygulanır. Bu sayede balgam söktürücü etkisinden de yararlanılabilir.
 • Gastrite karşı, sabahları bir bardak ılık suyun içine bir miktar eklenerek içilebilir. İşlem 1 ay boyunca devam edildiğinde gastrit sıkıntısından kurtulmak mümkün olur.
 • Bel ağrısına karşı, 1 yemek k]]> Hardal Yaprağı https://www.hardal.gen.tr/hardal-yapragi.html Fri, 30 Nov 2018 22:39:24 +0000 Hardal yaprağı, Hardal bitkisi bütün bölgelerde yetişirken; boyları 50 santim civarında, tüylü yapraklı ve sarı çiçeği olan bir bitkidir. Bu bitkinin çiçeklerinden elde edilen tohumlar ile baharatlar üretilir. Harda Hardal yaprağı, Hardal bitkisi bütün bölgelerde yetişirken; boyları 50 santim civarında, tüylü yapraklı ve sarı çiçeği olan bir bitkidir. Bu bitkinin çiçeklerinden elde edilen tohumlar ile baharatlar üretilir. Hardal yaprağından ilaç gibi ürünlerde elde edilir. Hardal bitkisinin siyah, kırmızı, beyaz gibi çeşitleri bulunurken, yaygın olarak siyah renkli hardal bitkisinin yetiştiği görülür. 
  Hardal Yaprağı
  • Hardal yaprağının birçok hastalığa şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Hardal yaprağı lifli bir bitki olması sebebiyle kabızlık problemi yaşayanların kullanması sonucunda oldukça fayda sağladığı bilinmektedir. 
  • Bu bitki hazım zorluğu yaşayanlar tarafından tüketilmesi halinde hazımsızlığı da kolaylaştırır. 
  • Hardal yaprağı tüketerek karaciğer gibi organların kan toplamasına yardımcı olunurken; cildin kan toplama özelliğine katkı sağlar.  
  • Bu bitkinin ağrı kesme özelliği sayesinde sık sık tüketildiği takdirde ağrıların giderilmesine fayda sağladığı bilinmektedir.
  • Ayrıca Hardal yaprağının kusturucu özelliği sebebiyle zehirlenme gibi vakalarda halk arasında sıkça kullanıldığı bilinir.
  • Hardal yaprağını banyo suyuna katrak kullanıldığı taktirde; romatizma gibi bulunan hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle halk arasında romatizma hastalıkları sebebiyle çıkan sorunların giderilmesinde fayda sağladığı için bu bölgelerde oluşan sıvıların ve ağrıların geçmesi için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. 
  • Hardal yaprağı uzun süre vücutta bekletilirse tahriş edici özelliğinden dolayı ciltte alerji oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle uzun süre cilde temas etmesi sakıncalı olan bir bitkidir.
  ]]>
  Dijon Hardalı https://www.hardal.gen.tr/dijon-hardali.html Sat, 01 Dec 2018 21:44:37 +0000 Dijon Hardalı, Değişik ve lezzetli olan, hardal türlerinden birisidir. Paris'in 200 km güneydoğusundaki Dijon şehrinde, ilk kez 1856 senesinde, Jean Neigeon adlı kişi tarafından üretilmiştir. Hardal yapımında olmazsa o Dijon Hardalı, Değişik ve lezzetli olan, hardal türlerinden birisidir. Paris'in 200 km güneydoğusundaki Dijon şehrinde, ilk kez 1856 senesinde, Jean Neigeon adlı kişi tarafından üretilmiştir. Hardal yapımında olmazsa olmazlardan birisi olan sirke yerine, koruk suyu karıştırılarak yapılan bu karışım, daha az asitli ve daha yumuşak bir lezzete sahip olmuştur.

  1853 senesinde, Dijon şehrinde, Maurice Grey hardal tohumunu ekebilmek için, yeni bir makine icat etmiştir. Bunun sonucunda, daha fazla miktarlarda hardal tohumunun, kolay ve ucuz bir maliyette işlenmesi sağlanmıştır. Dijon hardalının meşhur olmasının sebebi, Dijon topraklarının potasyum ve mineraller bakımından, oldukça zengin olmasıdır. Bugün dünya hardal tohumlarının neredeyse tamamının üretimi, Kanada da yapılmaktadır. Dijon ise Fransa'nın ünlü Bordo bölgesinde yapılan üzüm suyu üretimini, potasyumlu toprakları yardımı ile, şaraba dönüştürmektedir.

  Dijon Hardalı

  Günümüzde, Antoine Poupon Gray'ın kurmuş olduğu, Poupon Hardal şirketi, çalışmalarına devam etmektedir. Burada hala antika hardal ve hardal kapları bulunmaktadır. Buzdolabının olmadığı zamanlarda bu özel kaplar, oda sıcaklığında hardalları saklamak maksatlı kullanılır.

  Dijon hardalı, siyah ya da koyu kırmızı olan hardal tohumunun, kabuğunun ayıklanmasıyla ve herhangi bir renklendirici madde ya da, katkı maddesi kullanılmadan elde edilir. Günümüzde koruk suyu yerine şarap, üzüm suyu ya da sirke kullanılmaktadır. Ayrıca fındık, peynir, böğürtlen şampanya ile aromalandırılmış hardallarda bulunmaktadır.

  ]]>
  Yabani Hardal https://www.hardal.gen.tr/yabani-hardal.html Sun, 02 Dec 2018 06:42:30 +0000 Yabani Hardal, gövdesi yuvarlak alt tarafı tüysüz bir bitkidir. Gövde uzunluğu genellikle 25-90 cm olan yabani hardalın 50 cm ye kadar da taç yaprakları bulunmaktadır. Yabani hardal tek yıllık bir bitki olarak bilinir. Yabani hard Yabani Hardal, gövdesi yuvarlak alt tarafı tüysüz bir bitkidir. Gövde uzunluğu genellikle 25-90 cm olan yabani hardalın 50 cm ye kadar da taç yaprakları bulunmaktadır. Yabani hardal tek yıllık bir bitki olarak bilinir. Yabani hardalın alt yaprakları basit, düzensiz ve dişli olup üst yaprakları ise basit, kısa saplı bazen de uzun saplı dişli olmaktadır. Yabani hardalın yaprakları genelde sarı renkli olup çiçeklerinin şekli salkım şeklindedir. Meyvesinde 6-12 arasında tohum bulunur tohum rengi siyaha yakındır. Yabani hardalın meyve uzunluğu 45 mm uzunluğunda olup kısa tüylü veya tüysüz olmaktadır. 

  Yaban hardalı fidesi; Yaban hardalı bitkisi  genellikle tohumlar ile çoğalırlar ve bulundukları ortama yayılırlar. Yaban hardalı tohumları nemli toprakta bulunduğu sürece çimlenirler ve genellikle ilkbahar aylarında yeşerirler. Yaban hardalı dayanıklı bir bitki olduğundan toprakta canlılığını 5 ile 14 yıl arasında muhafaza edebilir. Yaban hardalının çiçeklenmesi Nisan aylarında başlar ve Haziran aylarına kadar devam eder. Toprağın ilk 5 cm derinliğinde bulunan yaban hardalı tohumları en çabuk çimlenenleridir. Toprak üzerindeki derinlik arttıkça bitkinin yüzeye çıkması ve çimlenmesi de geç olur. Yaban hardalı çiçeklendikten 2 ay sonra kapsül kabukları sap olduğundan yukarı doğru açılırken tohumlarını dökerler.

  Yabani Hardal
  Yaban hardalı humuslu, killi, ağır olmayan toprak türlerinden hoşlanır bu topraklarda gelişmesi çabuk olur. Genellikle sulak tarla, bahçe ve mezralarda fazla yetişir. Yaban hardalının kökeni Ak deniz kökenlidir. Yaban hardalı sapları bol dallı bir bitkidir. Bitkide bulunan yapraklar parçalı olup büyük yapraklar uç kısımlarda bulunur çanak yaprakları sarkıktır. Yabani hardalı meyve boğumludur. Bitki üzerindeki meyve olgunlaşması alt kısımda başlar ve bitki üzerinde bulunan tohumlar bu meyvelerin kabuklarının sıçraması ile etrafa saçılırlar.
  ]]>
  Hardal Bitkisi https://www.hardal.gen.tr/hardal-bitkisi.html Mon, 03 Dec 2018 01:40:48 +0000 Hardal Bitkisi, Hardal sarı çiçekli tohumları baharat olarak kullanılan turpgiller familyasında olan bir bitki çeşididir. Hardal bitkisi Avrupa, Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Çeşitlerine göre boylanan bir yıll Hardal Bitkisi, Hardal sarı çiçekli tohumları baharat olarak kullanılan turpgiller familyasında olan bir bitki çeşididir. Hardal bitkisi Avrupa, Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Çeşitlerine göre boylanan bir yıllık otsu bitkinin boyları 50 cm ve 4-5 metreye kadar büyüyen bitkidir. Hardal Amerika, kuzey Afrika, Hindistan’da yemeklerde, turşularda, mezelerde, sos ve lezzet verici olarak kullanılır.

  Hardal bitkisi ülkemizin her yöresinde yetiştirilmektedir. Hardal bitkisinin en önemlisi olan Akhardal, Kara hardal ve Esmer hardaldır. Kara hardal sağlık sektöründe en çok kullanılandır. Kara hardal Akdeniz, Batı Asya’nın ılıman bölgelerinde yetiştirilir.

  Hardal bitkisinin faydaları: Hardal tohumu baharat ve ilaç olarak kullanılır.

  • Hardal bitkisinin tohumu hazmı kolaylaştırır.
  • Ağrı kesici özelliği vardır, öksürüğü keser, göğse yumuşaklık hissi verir.
  • Hardal tohumlarının kusturma özelliği vardır bu özelliğini zehirlenmelerde kusturmak amaçla kullanılabilinir.
  • Cinsel işlevini hızlandırır, sinirleri kuvvetlendirir ve iç organlara beyin, karaciğer kan gitmesini sağlar.
  • Hardal tohumunun terletici özelliği ile grip ve soğuk algınlığına faydalıdır.
  • Midede gazı alır, sindirimi kolaylaştırır, iştah açar.
  • Kara hardal tohumu kan dolaşımını uyarır, sinirleri yatıştırır, gevşetir ve rahatlatır.

  Hardal Bitkisi

  Hardal tohumuyla yapılan çay zayıflamada etkisi vardır. Bir cezveye bir su bardağı su koyup içerisine bir yemek kaşığı hardal tohumu veya yeşil bitkisinde ekleyip 2-3 dakika kaynatılmalı. Kaynayan çayı 5 dakika ağzı kapalı dinlenmeye bırakıp ılık olarak tüketilmelidir.

  Bir tatlı kaşığı hardal tohumunun üzerine bir su bardağı kaynar su döküp 5 dakika demlen dirilen bu sudan günde 3 defa bir bardak içilmesi bu hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca banyoda sıcak su doldurup içerisine 2-3 yemek kaşığı hardal tozu serpip banyo yapılası günün yorgunluğunu alır rahatlatır. Romatizmaya ve ayak üşümelerine iyi gelir.

  Hardal yağının birçok hastalıklarda ağrı kesici olarak hekimler tarafında önerilen ağrı kesici olarak kullanıldığını biliriz. Hardal yağı krem şeklinde ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır. Diz ağrılarına bel, boyun ağrılarında etkisi çoktur.

  • Ayriyeten bir bardak ılık suya 1 damla hardal yağı damlatıp günde 2-3 defa içilmesi iç organlarındaki kanın dışarı atılmasını sağlar.
  • Göğsü yumuşatır öksürüğü keser.
  • İştahı açar, hazmı kolaylaştırır ve akciğer zarındaki iltihabı önler.
  • Hardal yağının beyin, karaciğer üzerinde de etkisi vardır.
  • Tıkalı burunlara hardal tozunu koklamak ve tozunu çekmek tıkalı burnun tıkanıklığını giderir.
  ]]>
  Hardal Tozu https://www.hardal.gen.tr/hardal-tozu.html Mon, 03 Dec 2018 22:22:58 +0000 Hardal tozu, Hardal, turpgiller familyasından olan sarı bir çiçek olan ve tohumunun baharat olarak kullanıldığı otsu bir bitki çeşididir. Hardal tozu ise hardal bitkisinin tohumunun bazı işlemlerden geçerek toz haline geti Hardal tozu, Hardal, turpgiller familyasından olan sarı bir çiçek olan ve tohumunun baharat olarak kullanıldığı otsu bir bitki çeşididir. Hardal tozu ise hardal bitkisinin tohumunun bazı işlemlerden geçerek toz haline getirilerek baharat olarak kullanılan halidir. Hardal bitkisi on farklı türden çeşitleri bulunmaktadır ancak toz olarak kullanılan hardalın tohumu üç farklı baharat olarak yapılır. Beyaz, kırmızı ve siyah hardal olarak bilinene hardal çeşitlerinin baharat haline gelmesinde oluşan hardal tozu yakıcı ve keskin bir kokuya sahiptir. Genel olarak salata ve yemeklerin yapımında sos olarak kullanılan hardal tozu lezzetin yanı sıra bazende yapılan yiyeceğe renk vermesi içinde kullanılır. Tüm bunların yanı sıra hardal tozu içecek olarak da kullanılabilir yada ızgara soslarında, fırınlanmış sebzelerin soslarında yada yumurta ile yapılan çeşitlerde de farklı bir lezzet elde edilmesi için kullanılır. Tatlı, acı, keskin koku yada yumuşak bir koku gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Vermiş olduğu tat ve görsellik için kullanılan hardal tozu tüm bu özelliğinin yanı sıra vermiş olduğu faydalar ile de oldukça faydalı bir baharat çeşidi olma özelliğindedir. Hardal tozunun sulandırılarak içilmesi, yemeklere katılarak kullanılması yada bazı besin ögeleri ile karıştırılarak kullanılmasının birçok faydası bulunmaktadır. Hardal tozunun vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim.

  Hardal tozunun vermiş olduğu faydalar;
  • Hardal tozu bal ile karıştırılıp tüketilir ise solunum yollarını temizler ve daha rahat nefes alınmasına yardımcı olur,
  • Hardal tozu incir ile karıştırılıp tüketilir ise dalak ve böbrek ağrıları gibi ağrı türlerine iyi gelmektedir,
  • Akciğer de oluşan iltihapların yok olmasına yardımcı olmaktadır,
  • Hazmı kolaylaştırır ve kabızlık gibi sorunların oluşmasından engelleyici bir rol oynamaktadır,
  • Göğüs yollarını temizler ve göğüs hastalıkların oluşmasını engelleyerek hastalıktan kurtulmayı sağlar,
  • Bronşit ve zatürre hastalıklarına iyi gelir ve bunlara bağlı oluşan öksürükten kurtarıcı etkisi vardır,
  • Hardal tozu burun içine doğru çekilir ise burun tıkanıklığına iyi gelir,
  • Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır ve kan akışını düzenler,
  • Hardal tozunun yemekleri tatlandırıcı özelliğinin bulunmasının yanı sıra iştah açıcı olma özelliği de bulunmaktadır,
  • Kalp damarlarını açıcı bir özelliği bulunmaktadır,
  • Cilt bakımı ve cilt sorunlarının giderilmesinde etkin rol oynar.
  Hardal TozuHardal tozu nasıl kullanılır

  Görüldüğü üzere birçok farklı yönde kullanılan hardal tozu verdiği faydalarla da sağlık açısından oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Hardal tozu aslında keskin bir kokuya sahip bir baharat türüdür. Acı bir tat olmaması için ve sadece bu keskin kokunun yumuşak bir şekilde olması için hardal tozu kullanılırken bazı durumlara dikkat edilmelidir. Hardal tozunun içerisinde bulunan bazı kimyasal enzimler ve kükürt bulunmaktadır ve buda acı bir tat verici özelliktedir. Bu durum oluşmasını engellemek için kullanacak olduğunuz hardal tozunu soğuk su yada sıcak su ile değilde sirke, koruk suyu yada limon gibi asit içeren sıvılar ile karıştırılarak sulandırılıp kullanılmalıdır. Hardal tozu sade olarak tüketilir ise fayda verir ancak ağız içinde acı ve keskin bir tat verir. Bu durum ile karşılanmasın diye bir miktar hardal tozu alınarak biraz limon suyu ile karıştırılıp tüketilir ise alınmak istenen faydalar aynı şekilde fayda vermeye devam eder. Ayrıca almış olduğunuz hardal tozunun taze ve herhangi bir katkı maddesi içermediğine dikkat ediniz. Eğer güvenilir bir yerden almadıysanız ve kimyasal madde bulunduran hardal tozu fayda vermesinin yanı sıra sağlık açısından zarar verici bir özellikte de olabilir. Bu sebepten dolayı güvenilir bir yerden alınması gerekir ve kullanımı da oldukça dikkat edilmelidir.

  ]]>
  Hardal Çiçeği https://www.hardal.gen.tr/hardal-cicegi.html Tue, 04 Dec 2018 08:19:10 +0000 Hardal çiçeği, Hardal sarı çiçekleri olan tohumlarından  baharat elde  edilen otsu bir şifa dağıtan bitki türüdür. Hardalın tadı ise ve keskin tadı vardır. Hardalın faydaları, saymakla bitmez sağlık açısından yararl Hardal çiçeği, Hardal sarı çiçekleri olan tohumlarından  baharat elde  edilen otsu bir şifa dağıtan bitki türüdür. Hardalın tadı ise ve keskin tadı vardır. Hardalın faydaları, saymakla bitmez sağlık açısından yararlı olmasına rağmen fazla tercih edilmez. Hardal bitkisi 50-60 cm boylarında, sarı çiçekli ve tüylü yapraklı olan bir bitkidir. Bu bitkilerin meyvelerinden hardal  tohumları elde edilir. Ayrıca bu tohumlardan baharat olarak kullanılabilinir. Hardalın en çok kullanılan çeşitleri  ise beyaz, siyah, ve kırmızıdır. Özelikle siyah olan hardal tıbbi amaçla kullanılır ilaç sanayilerinde önemli yer alır. Hardal mutfağımızda kullandığımız sarı renkli bir tür baharattır.Hardal tohumlarından yağda elde edilebilinir.
   
  Hardalın Faydaları, 
  • Bir tatlı kaşığı hardalın  üzerine  kaynamış  bir bardak su eklenerek beş dakika demlenir.
  • Günde 2 bardak içilirse oldukça fazla faydaları vardır.
  • Hardal terletme özelliğine sahip olan  bir bitkidir.
  • Mide hazımsızlığını kolaylaştırır, rahatlatır, kabızlığı giderir.
  • Antioksidan madde içerir bu nedenle iltihaplı hastalıklara da fayda gösterir.
  • Gastrit hastalığına da etkisi büyüktür. 
  Hardal Çiçeği
  Hardal bitkisi nerede ve nasıl yetişir,
  Türkiye,de yetişen bu bitkilerden  sağlığa en yararlı   siyah olanıdır. Avrupa  ve Asya,,da yabani ve  yaygın olarak yetişen  faydalı  olarak bilinen otsu bitkiler tarımda uzun yıllardır yerini alır. Yaz ortasında  küçük salkımlar halinde açan sarı renkli  çiçekler,in üzerinde hafif  hardal kokuları olur. Küçük,  kırmızı, kahverengi,  tohumları yakıcı, kokulu, ve tahriş  edici  özellikleri  vardır. Tıbbi etkisi fazla olan siyah hardal  temmuz ayında olgunlaşmaya başlar.Tohumların bitki kökleri kesilerek iyice kurutulur ve dövülerek toz haline getirilir bununda  sağlığa yararı  büyük ve etkilidir. Hardal haricen de kullanılır banyo suyuna atılarak veya lapa haliyle bronşit, yada romatizma ağrılarına iyi gelir.
  ]]>
  Siyah Hardal Tohumu https://www.hardal.gen.tr/siyah-hardal-tohumu.html Tue, 04 Dec 2018 09:24:29 +0000 Siyah hardal tohumu, Helenistik ve Roma döneminden şimdilere kadar bilinen ve kullanımına devam edilen hardal tohumunun asıl yetişme alanı gerçekleştirilen kazılarda  Batı Asya ve Avrupa olduğu tespit edilmiştir. Siyah hardal tohumu, Helenistik ve Roma döneminden şimdilere kadar bilinen ve kullanımına devam edilen hardal tohumunun asıl yetişme alanı gerçekleştirilen kazılarda  Batı Asya ve Avrupa olduğu tespit edilmiştir. Hardalın pek çok türü bulunmaktadır. En çok bilinen türleri, beyaz hardal, kahverengi hardal ve siyah hardaldır.

  Beyaz hardal yani yabani olarak, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Akdeniz ve Avrupa'da kendine yetişme alanı bulmuştur. Fakat asıl yetişme alanı Himalaya'nın etekleridir. Çiçekleri sarı renge sahiptir. Yalnız, hardalın tohum kısmından üretilen baharatı ise beyaz, sarı, siyah ya da kahverengi olabilmektedir. Tat olarak hafif tatlımsıdır. Özellikle salatalarda, et yemeklerinde, peynirlerde, sandviçlerde, çorbalarda ya da süt mısırına dökülen sos olarak tercih edilebilmektedir. Genellikle baharatın bolca tüketildiği Hindistan'da ve Bangladeş'te bol miktarda tüketilmektedir.

   Ülkemizde de genellikle yemeklerin içerisinde kullanılan hardal tohumu çok faydalı bir bitkidir. Hardal tohumu C, K, E ve B vitaminlerini ihtiva etmektedir. Aynı zamanda hardalın içerinde fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri bulunmaktadır. Yani sağlık açısından eşsiz bir besindir diyebiliriz. Yurdumuzda pek bilinmemekle birlikte son yıllarda popülerlik kazanmış olan bir bitkidir.

  Siyah Hardal Tohumunun Faydaları

  • Hardal tohumu özellikle kas ağrısı şikayeti olan bireyler için faydalı bir besindir. İçerisinde mevcut olan magnezyum ve potasyum mineralleri ile kasların gevşemesine ve rahatlamasına fayda sağlamaktadır. Eğer mevcut kas ağrılarınızdan şikayetçiyseniz hardal tohumunu lapa biçimine getirip şikayet edilen bölgeye sürmeniz ağrıların hafiflemesi adına faydalı olacaktır.
  • Hardal tohumu kan basıncını düşürür ve bu basıncın dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hardal tohumu ani felç ve kalp krizi riskinin önüne geçmektedir.
  • Hardal tohumu bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır.
  • Hardal tohumu menopoz döneminde karşılaşılan uykusuzluk sıkıntısına iyi gelmektedir. Fazlaya kaçmamak şartı ile hardal tohumu, uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Mevcut balgamın sökülmesine yardımcı olmaktadır.
  • İştahsızlık sıkıntısı olan bireylerin iştahının artmasına ve kilo almaya yardımcı olmaktadır. Hardal tohumunu un haline getirip içerisine az miktarda da tarçın ekleyerek tüketmek iştah açmak için tercih edilebilir.
  • Besin zehirlenmelerinde kusarak mideyi boşaltmak için kullanılabilmektedir.
  • Her sabah uyanır uyanmaz 1 su bardağı ılık suya çeyrek çay kaşığı kadar hardal tohumu ekleyin ve 20 gün kadar bir süre devam edin. Bu uygulama sayesinde gastrit şikayetinden kurtulmak için önerilen bir yöntemdir.
  • Hardalın yakı biçiminde göğüs bölgesine uygulanması ile göğüs bölgesinde oluşan balgamın rahatlıkla söktürülmesine yardımcı olmaktadır.
  • Hardal tohumu regl döneminde bayanların sıkça yaşadığı adet sancılarını hafifletmektedir.
  • Metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur ve bedendeki yağların azaltılmasına destek olmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan magnezyum sebebi ile kan damarlarının görevlerini daha iyi yapmasına destek olur. Halsizlik ve yorgunluk sıkıntılarına karşı da iyi gelmektedir. Özellikle, mesane kanseri, kolon kanseri, bayanlarda sıklıkla karşılaşılan rahim ağzı kanseri gibi pek çok kanser türü ile mücadele ederek kanserli hücre oluşumlarını yok etmektedir.
  • En önemli faydalarından bir tanesi de kanser görülme riskini azaltmasıdır. Önemli oranda bitkisel besin içeren hardal, içerisinde bulunan ve bitkisel besin kaynağı olan glukosinolat desteği ile, pek çok kanser türüne karşı etkin bir rol oynamaktadır.
  • Aynı zamanda sedef rahatsızlığı ve kontakt dermatit gibi cilt rahatsızlıklarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir.
  • Özellikle güzelliğine önem veren bayanlar tarafından tercih edilen bir tohumdur. Kaynatılmış olan kına yaprakları ile birlikte karıştırılıp saça sürüldüğü takdirde saça canlılık kazandır]]> Hardal Kaç Kalori https://www.hardal.gen.tr/hardal-kac-kalori.html Wed, 05 Dec 2018 02:25:30 +0000 Hardal Kaç Kalori; Hardal turpgiller familyasına ait olan, tohumları baharat olarak kullanılmakta olan, sarı çiçekli otsu bir bitki çeşididir. Ona yakın farklı türü bulunmasına karşın, ana türü genellikle baharat Hardal Kaç Kalori; Hardal turpgillefamilyasına ait olan, tohumları baharat olarak kullanılmakta olan, sarı çiçekli otsu bir bitki çeşididir. Ona yakın farklı türü bulunmasına karşın, ana türü genellikle baharat olarak bilinir ve bu şekilde kullanılır. Bunlar; Beyaz hardal, siyah ve kırmızı hardaldır. Kırmızı hardal, Hint hardalı olarak da isimlendirilir.

   Ülkemizde hardal yaygın olarak kullanılan bir baharat çeşidi değildir. Piyasada bulunabilecek hardal sosları genel olarak, yerli ya da ithal Amerika tipi hardal türleridir. Siyah hardal ve ya beyaz hardal bitkilerinin tohumları ve bu tohumların öğütmüş hali, baharat şeklinde kullanılır. Oldukça keskin ve yakıcı bir lezzeti vardır. Sos olarak ve soslara sarımtrak bir renk vermek için, zerdeçal ile beraber kullanılır. Bütün halde olan hardal tohumları turşu salamuralarında ve deniz ürünleri pişirmek için kullanılabilir. Genelde, lahana turşusu ve yağlı salamuralara lezzet katmak için kullanılır.Hindistan da tereyağında kızartılarak patlatılan tohumlar, hoş kokuları ile garnitürlere ya da çeşni olarak yemeklere eklenir. Yine toz hardal da içeceklere ve fırında yapılan bazı yemek türlerine katılır. Genelde sebze türleri tercih edilir.

   Hardal Kaç Kalori

   Kahverengi tohumlar, köri baharatı hazırlamak için diğer baharat çeşitleri ile karıştırılır. Brassica junceatüründen hardal yağı elde üretilebilir. Toz hardal, ızgara soslarında, fırınlanmış sebzelerde ve yumurtalarda kullanılabilir. Tatlıdan acıya doğru ve keskin kokulu olandan yumuşak lezzeti olanlara kadar, hardal sos çeşitleri bulmak mümkündür. Et yemeklerinde ve özellikle av etlerinden yapılmakta olan yemeklerde, yumurta ve sebzelerden yapılan salata çeşitlerinde de, hardal sosu kullanılabilir.

   Hardal, A vitamini, C vitamini, E vitamini ve B vitaminlerini içerir. Birçok mineralden daha zengindir fakat, içeriğinde fazla sodyum olması nedeniyle, kalp ve tansiyon hastaları tüketirken dikkat etmelidir. 100 gram hardal, yaklaşık olarak 60 kaloridir.

   ]]>
   Acı Hardal https://www.hardal.gen.tr/aci-hardal.html Wed, 05 Dec 2018 21:58:22 +0000 Acı hardal, sıklıkla mide ile ilgili görülen hastalıklarda kullanılan bu hardal Turpgiler içindeki familyasında yer aldığı bilinmektedir. Sağlığa yararları bakımından oldukça yaygın olarak kullanıldığı biline

   Acı hardal, sıklıkla mide ile ilgili görülen hastalıklarda kullanılan bu hardal Turpgiler içindeki familyasında yer aldığı bilinmektedir. Sağlığa yararları bakımından oldukça yaygın olarak kullanıldığı bilinen bu acı hardal yaklaşık olarak 2000 yıl boyunca tarımı yapılan bir otsu bitkidir. Bazı türlerine göre tohumu yaklaşık olarak 30 cm ile 5 m civarında boyu uzayabilen ve oldukça dayanıklı olan bir bitki türüdür.

   Bilinen en faydalı hardal türlerinin başında gelir. İlk sırada Kara hardal bulunurken ikinci olarak da bu acı hardalı sayabiliriz. Acılı hardal, bütün yemeklere en güzel bir miktar acıyı verebilir; özellikle de yapacağınız fırın yemekleri içinde iyi bir lezzettir. Bunun yanı sıra ızgaralar içinde oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

   Acı hardalın faydaları

   • Yemeklerde kullanılan acı hardal midede hazım sorununu çözer. Aynı zamanda da hazmı kolaylaştırır.
   • Zatürre ile bronşit gibi şikayetleri de yok eder.
   • Akciğerlere ve özellikle de beyne kan gitmesinde yardımcı olur. Zihni açar.
   • İç organlarda birikmiş olan kanı da dışarıya doğru çeker. 
   • Soğuk algınlığına iyi gelir.
   • Ateşlilik durumunu ve soğuk algınlığını alır.
   • Romatizma ağrıları ile yangınlarını hafifletici etkisi vardır.
   • Eklem iltihabı diğer adıyla Artride karşı da oldukça etkilidir.
   • Gevşetici, yatıştırıcı ve oldukça da rahatlatıcıdır. 

   Acı hardalın satın alınması maliyetli olması sebebiyle evde kendinize de yapabilirsiniz. Malzemeleri ile yapılışını aşağıda verilmiştir.

   Acı hardal yapmak için gerekli olan malzemeler:

   • 50 gram hardal tozu
   • 3 yemek kaşığı kadar limon suyu
   • 1 çay bardağı miktarı ılık su
   • 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

   Acı hardalın hazırlanışı:

   Hardal tozumuzu boş bir cam kasenin içine alalım. İçerisine ılık suyumuzun yarısını ilave edelim. Bir miktar karıştırdıktan sonra uygun bir kıvamı yakalamak adına suyun tamamını değil de öncelikle yarısını sonrasında ise tamamını boşaltmamız önemli bir püf noktadır. Hemen ardından da limon suyunu ve zeytin yağını ilave ederek karıştırmamız gerekir. Kıvamı bozadan biraz kalın ve bıçak yardımıyla kolaylıkla alınacak kıvama gelmesi gerekir. İsterseniz zevkinize göre de bir kıvam ayarlayabilirsiniz. Eğer daha akıcı bir kıvam istiyorsanız eğer biraz daha su ekleyebilirsiniz. Hardal artık hazır demektir. Küçük bir kavanoza koyup buzdolabına koyunuz. Aynı gün tüketmekle birlikte bir gün beklemesi tadı bakımından daha güzel olacağını söyleyebiliriz.

   Acı Hardal

   Acı hardal için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar:

   Hardal hazırlandıktan uzun bir zaman sonra eğer tüketilmeden bekletilmiş ise bir miktar katılaşma söz konusudur. Ilık su yardımıyla biraz daha inceltme yapabiliriz. Bu işlem sırasından sıcak su kesinlikle kullanılmaması gerekir. Çünkü sıcak su katılması durumunda hardalın yapısın yer alan bazı enzimleri bozarak yağını kaçıracağından acılık ile keskin koku da oluşmamasına sebep olacaktır. Hardal tozunda meydana gelen bu reaksiyonu ortadan kaldırmak amacıyla koruk suyu ile sirke gibi asidik özellikleri bulunan malzemeleri kullanmanızı öneririz. İçine katmış olduğumuz zeytinyağı da kurumasını önleyici bir etki yaratmaktadır. Hardala ipeksi bir yapı katar. İstenilirse zevkinize göre bir miktar tuz da ilave edebilirsiniz. Bir sakınca yoktur. Tarifte anlatıldığı şekilde yaptığınız sürece istediğiniz bir şekilde kıvamını zevk anlayışınıza göre de daha akıcı ya da daha da acı yapabilirsiniz. Nasıl seviyorsanız onu da katabilirsiniz. Bu konuda bir sorun oluşturmaz.

   Size verebileceğimiz en güzel tavsiye acı hardal seven dostlarınıza bu bahsettiğimiz sosu hazırlayıp gayet zarif olan kavanozlara koyarak onlara hediye edebilirsiniz. Acı hardalı tarife uygun bir şekilde hazırlayan herkese şimdide]]> Hardal Tohumu https://www.hardal.gen.tr/hardal-tohumu.html Thu, 06 Dec 2018 16:13:48 +0000 Hardal Tohumu: Hardal turpgiller familyasından olan, baharat ve sos olarak tüketilebilen sarı renkli ve otsu bir bitki türüdür. Ana vatanı Asya olarak bilinen hardalın en bilinen türleri siyah hardal, beyaz hardal ve sarı hardal dır Hardal Tohumu: Hardal turpgiller familyasından olan, baharat ve sos olarak tüketilebilen sarı renkli ve otsu bir bitki türüdür. Ana vatanı Asya olarak bilinen hardalın en bilinen türleri siyah hardal, beyaz hardal ve sarı hardal dır. Çiçekleri sarı renkli olan hardalın beyaz olan türü daha çok Afrika kıta sın da yetişmekle beraber, daha çok Himalayaların eteklerinde çok rastlanmaktadır. Hardal bitkisinin tohumundan yapılan baharat, beyaz, sarı, kahverengi ya da siyah renkli olabilmektedir. Baharat olarak kullanıldığında hardalın tadı hafif tatlımsı bulunmaktadır ve salatalarda, et yemeklerinde, peynirlerde, sandviçlerde, çorbalarda ya da süt mısırın sosu olarak kullanılır. Özellik ile Bangladeş ve Hindistan da çok yoğun şekilde kullanılan hardal, dünya genelinde tüm ülkelerde de baharat, sos ve yağ olarak da kullanılmaktadır. Hardal, baştan başa sağlıklı besin kaynakları ile donanmış bir bitki ve baharat türüdür. Magnezyum, fosfor, kalsiyum,  bakır, demir ve potasyum gibi mineraller içeren hardal, iyi bir lif, folat, C vitamini, K vitamini, E vitamini ve A vitamini kaynağıdır. Ülkemizde sos olarak fazla tüketilmeyen hardal Amerikan tipi hardaldır.


   Hardal Tohumu: Hardal bitkisel olarak enerji verir ve kaslarda gelişen sertleşme problemlerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Hardal, eklem ağrılarını gidermeye yardımcı, balgam söktürücü, tümör oluşumunu ve zatürreyi önlemektedir. Adet döneminde bayanların yaşamış olduğu ağrı ve sancıları hafifleten hardal, metabolizmayı düzenleyerek vücuttaki yağların giderilmesine yardımcı olmaktadır. İyi bir magnezyum kaynağı olan hardal, kan damarlarının faaliyetlerini destekleyerek uyuşukluk ve halsizlik durumlarını giderir. Kanser riskini azaltan hardalın, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına karşı  tedavi edici özelliği vardır. Tabi tüm bu özelliklere rağmen hardal tohumu içerisinde bazı yan etkileri de barındırmaktadır. Bu yan etkiler arasında,
   Hardal Tohumu
   • Hardal tohumu cilt ile fazla temas etmemelidir, uzun süreli temas tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir. 
   • Siyah hardal kullanılırken göz ile temas etmemelidir. Aksi takdirde gözde yanma ve kızarıklıklara sebep olur.
   • Bağırsak ve midede kan birikmesine sebep olabilmektedir.
   • Aşırı tüketildiğinde karaciğere zarar verebilir.
   Tüm bunlardan dolayı, hardal tohumu, hardal yağı veya hardal sosu fazla tüketilmemelidir. Veya tüketilirken kişide oluşabilecek yan etkiler gözlemlenmelidir.
   ]]>
   Hardal Yağı https://www.hardal.gen.tr/hardal-yagi.html Thu, 06 Dec 2018 16:33:59 +0000 Hardal yağı, turpgiller familyasına ait olan hardal bitkisinden elde edilen bir yağdır. Sarı ve beyaz çiçeklere sahip olan hardal bitkisi, bu nedenle de iki çeşide sahiptir. Çok eski yıllardan beri birçok hastalığı Hardal yağı, turpgiller familyasına ait olan hardal bitkisinden elde edilen bir yağdır. Sarı ve beyaz çiçeklere sahip olan hardal bitkisi, bu nedenle de iki çeşide sahiptir. Çok eski yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Omega-3 yağ asitleri, demir, çinko, lif, fosfor, kalsiyum ve magnezyum bakımından mükemmel bir kaynaktır. Siyah hardal, sarı renkli çiçeğe sahip olan hardal türünden elde edilir. Meyvesi köşeli, sivri ve kısa yapıdadır. Siyah hardal daha çok göğüs hastalıkları için kullanılmaktadır. Beyaz hardal ise beyaz çiçek açan hardal türüdür. Meyveleri siyah hardala nazaran daha iridir.

   Hardal yağının faydaları

   • Hardal yağı iç organlarda toplanan kanın dışarı atılmasını kolaylaştırır.
   • Ağrı kesici etkisinden yararlanılabilir.
   • Göğsü yumuşatmak ve öksürüğü kesmek için kullanılabilir.
   • Akciğer zarı iltihabına karşı alternatif olarak kullanılabilir.
   • İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.
   • Antioksidan etkisiyle vücudu farklı hastalıklara karşı korur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
   • Kas gevşetici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.
   • Masaj yapılarak kullanıldığında baş ağrısına karşı iyi gelir.
   • Kaşıntıyı giderici etkisi vardır. Kaşıntılı bölgeye uygulanabilir.
   • Selülit ve cilt çatlaklarına karşı faydalıdır.
   • Bacak ve basenlerde oluşan kilo fazlalığını gidererek, zayıflamaya katkıda bulunur.
   • Cilt bakımı için kullanılabilir.
   • Cildi dış etkenlere karşı korur.
   • Kilo vermek için faydalıdır.
   Hardal Yağı

   Hardal yağı nasıl kullanılır

   Hardal yağı bir bardak suya 1 damla olacak şekilde eklenerek tüketilebilir. Ayak bölgesi için kullanılacağında suyun içine birkaç damla damlatılarak ayaklar bu suda bekletilebilir. Cilde uygulamak için zeytinyağı ya da farklı bir yağ ile karıştırılmalıdır.

   ]]>
   Hardal Faydaları https://www.hardal.gen.tr/hardal-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 11:09:37 +0000 Hardal faydaları, Hardal, yaprakları tüylü, sarı çiçekli bir bitkidir. Boyu yaklaşık olarak 50 cm'dir. Bitkinin meyvesinden elde edilen hardal tohumu baharatlarda ve ilaç yapımında kullanılır. Siyah, beyaz ve kırmızı renkli h Hardal faydaları, Hardal, yaprakları tüylü, sarı çiçekli bir bitkidir. Boyu yaklaşık olarak 50 cm'dir. Bitkinin meyvesinden elde edilen hardal tohumu baharatlarda ve ilaç yapımında kullanılır. Siyah, beyaz ve kırmızı renkli hardal çeşitleri vardır. Anca en çok tüketilen ve kullanılanı siyah hardaldır. Hardal tohumu öğütüldüğünde baharat olarak tüketilir. Hardal keskin kokulu ve yakıcı bir bitkidir. Hardal genelde Akdeniz bölgesinde yetişir. Martta başlayıp mayıs ayına kadar ekilebilir. Toprağı nemli, killi ve kireçli toprakta daha fazla verim alınır. Temmuz ayında başlayıp ağustosa kadar toplanır. Toplanan hardal tohumları dövülür ve kurutulur. Eğer tam kurutulmazsa küflenme görülür ve mahsul araya gider. Çok sert ve keskin olduğu için direk kullanılmaz. 

   Hardal Faydaları
   Hardalın faydaları:
   • Hardal hazmı kolaylaştırır.
   • Kabızlığı önleyici özelliği vardır.
   • Göğüs hastalıklarına iyi gelir.
   • Göğsü yumuşatmada kullanılır.
   • Öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
   • Bronşit ve zatürre hastalıklarını azaltmaya yardımcı olur.
   • Karaciğer için yararlıdır.
   • Cildi güzelleştirici özelliği vardır.
   • Ağrı kesici özelliği vardır.
   • Zehirlenmelerde kusturmak için kullanılır.
   • Rahatlatıcı özelliği olduğu için banyo yaparken kullanılır.
   • Romatizma hastalığına iyi gelir.
   • İştah acıcı özelliği vardır.
   • Hardal ciltte sürüldüğü yeri kızartır.
   • Burun tıkanıklıklarında kullanılır.
   • Vücudu temizleyici özelliğe sahiptir. 
   • Mikropları öldürmede kullanılır.
   • Kan akışını düzenlemeye yardımcı olur.
   • Hardal yağı beldeki, boyundaki ve dizdeki ağrılara iyi gelir.
   • Kan yapıcı özelliğe sahiptir.
   • Böbrek hastalıklarına iyi gelir.
   • Diş ağrılarına iyi gelir.
   • Solunum yetmezliğine iyi gelir.
   ]]>
   Hardal Gazı https://www.hardal.gen.tr/hardal-gazi.html Fri, 07 Dec 2018 18:24:25 +0000 Hardal Gazı, Laboratuvar ortamında herkesin kolaylıkla yapabileceği hardal gazı deride tahrişe sebep olan ve savaş alanlarında kullanılan kimyasal anlamda ilk silah olarak bilinmektedir. Hardal gazının sıkıld Hardal Gazı, Laboratuvar ortamında herkesin kolaylıkla yapabileceği hardal gazı deride tahrişe sebep olan ve savaş alanlarında kullanılan kimyasal anlamda ilk silah olarak bilinmektedir. Hardal gazının sıkıldığı kişi üzerinde yarattığı etkiler ise oldukça korkutucudur. Bu bağlamda hardal gazı için tehlikeli ve zehirli bir gazdır diyebiliriz.

   Hiçbir karışım olmadan renksiz hale bulunan hardal gazı ölüme sebebiyet veren bazı karışımlar ile birlikte sarı ve kahverengi olmaktadır. Kükürt klorür içeren hardal gazının yapısı di etil klorür ile kükürt bileşiminden oluşmaktadır ve kişiye temas ettiği anda kişinin derisinde yanma ve nefes alma ile birlikte kaslarında çok fazla kasılma olması sonucu belde kırılma, sinir sisteminde çökme ve vücudunun tamamının erimesi şeklinde bir etki göstermektedir. Dolayısıyla hardal gazının bir silah olarak kullanılması ve insanların üzerine tutulması demek o insanları 12 saate kadar uzayabilen acılı bir şekilde öldürmek anlamına gelmektedir. Hardal gazı havada kaldığı süre boyunca göz ile görülmeyen buhar yaymakta ve deri ile gözlere bulaşmaktadır. Kıyafetlerden de kolaylıkla geçen hardal gazının yemek ile beraber alınması halinde yemek borusu ile bağırsaklarda tedavi edilemeyecek yaralara sebep olmaktadır.

   Hardal Gazı

   Hardal gazının ilk kullanımı 1. Dünya Savaşı esnasında Almanlar tarafından olmuştur. 1. Dünya savaşından 20 yıl sonra ise azotlu harda kanserli hastaları tedavi etmek için kullanılmıştır. Hardal gazının azotlu olan türevlerinin hücrelere olan etkisi kromozomlardaki büyümeyi durdurmaktadır ve bu madde günümüzde ışın tedavisi ve ameliyat ile birlikte farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlardır. Hardal gazı bunların yanı sıra, 1988 senesinde Saddam tarafından Halepçe’de bulunan Kürtler üzerinde kullanılmıştır. 

   ]]>
   Hardal Çeşitleri https://www.hardal.gen.tr/hardal-cesitleri.html Sat, 08 Dec 2018 01:21:23 +0000 Hardal çeşitleri, hardalın sayıca çok türü bulunmaktadır. En bilinen hardal türleri, beyaz hardal, siyah hardal ve yabani hardaldır. Genellikle Akdeniz çevresindeki ülkelerde yetişen, turpgiller ailesinin bir çeşididir. Hardal çeşitleri, hardalın sayıca çok türü bulunmaktadır. En bilinen hardal türleri, beyaz hardal, siyah hardal ve yabani hardaldır. Genellikle Akdeniz çevresindeki ülkelerde yetişen, turpgiller ailesinin bir çeşididir.

   Roma ve Helenistik döneminden bu güne kadar bilinen ve kullanılan hardalın, asıl coğrafyasının, arkeolojik kazılar sayesinde Batı Asya ve Avrupa olduğu saptanmıştır. Hardal bitkisinin tohumundan üretilen baharatı beyaz, sarı, kahverengi ya da siyah renkli olabilmektedir. Magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve fosfor gibi mineraller içerir. Önemli bir lif, folat, C vitamini, K vitamini, A vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Hindistan ve Bangladeş ülkelerinde çok yoğun kullanılan hardal, dünya genelinde hemen hemen tüm ülkelerde de kullanılmaktadır.

   Siyah hardal: Çiçekleri sarı, meyveleri 4 köşeli, kısa ve sivridir. İştahsız ve zayıf kişilerin iştahını açar ve sindirimi kolaylaştırır. Romatizma hastalığına ve bronşite de iyi gelmektedir. Ateşlilik hali, soğuk algınlığı, grip ve bronşitin atlatılmasına yardımcı olur.

   Beyaz Hardal: Koruyucu özellikleri en fazla olan türdür. Soluk kırmızımsı veya beyaz renkte çiçekleri vardır. Taneleri, siyah hardalınkinden daha büyüktür. Beyaz hardal otunun yağından önemli ölçüde faydalanılmaktadır. Kökü, sağı veya yaprağı değil meyvesi şifa kaynağıdır.

   Yabani hardal: Ortalama 20-60 cm yüksekliğindedir. Türkiye’de yol kenarlarında, tarla ve nadaslarda yetişen bir tarla otudur.

   Hardal Çeşitleri

   Hardal bitkisel bir enerji vericidir. kaslarda gelişen sertleşme problemlerini ve eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Regl döneminde kadınların yaşamış olduğu sancıları hafifleten hardal, vücuttaki yağların giderilmesine yardımcı olur ve metabolizmayı düzene sokar. Magnezyum kaynağı olan hardal, uyuşukluk ile halsizlik durumlarını giderir, kan damarlarının faaliyetlerini destekler. Kanser riskini azaltır ve sedef hastalığı, kontakt dermatit gibi cilt hastalıklarını tedavi edici özellikleri vardır. Kardiovaskuler hastalıkların ilerlemesini engelleyen hardal, solunum bozukluklarını azaltır. Doğal bir ağrı kesicidir. Saçkıran hastalığını önler, diyabet riskini azaltır, sinirleri rahatlatır ve vücuttan zehirli etkenleri uzaklaştırır. Saç ve cilt sağlığını korur, astımı önler, sindirim sistemini destekler, kilo kontrolünü destekler, bağışıklık sistemini destekler, yaşlanma etkilerini geciktirir ve kolesterolü düzenler.

   Hindistan ve Bangladeş ülkelerinde çok yoğun kullanılan hardal, dünya genelinde  hemen hemen tüm ülkelerde de kullanılmaktadır. Avrupa'da, özellikle de Fransa'da hardal tüketimi oldukça fazladır. Hardal yetiştiriciliği konusunda da Avrupa, Kuzey Afrika, Hindistan ve Asya'nın batı kısımları dünya sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. 

   ]]>
   Hardal Sosu https://www.hardal.gen.tr/hardal-sosu.html Sat, 08 Dec 2018 15:15:54 +0000 Hardal Sosu; Son dönemlerde oldukça tercih edilen ve tüketilen hardal sosunu, sürekli evde bulundurmak ve rahatça yapabilmek isteyenler için, pratik tarifini sizlerle paylaşmak istedim. Kremalı Har Hardal Sosu; Son dönemlerde oldukça tercih edilen ve tüketilen hardal sosunu, sürekli evde bulundurmak ve rahatça yapabilmek isteyenler için, pratik tarifini sizlerle paylaşmak istedim.

   Kremalı Hardal Sosu İçin Malzemeler;
   • 1 yemek kaşığı tereyağı
   • 2 diş dövülmüş sarımsak
   • Yarım çorba kaşığı un
   • 1 çay kaşığı tuz
   • 1 su bardağı krema
   • 1 çorba kaşığı hardal
   • 1 tatlı kaşığı limon suyu
   • Karabiber
   Hardal SosuYapılışı; Genişçe bir tencerede, tereyağı eritilir. Yağ kızdıktan sonra, sarımsak eklenip 5 dakika, karıştırılarak kızartılır.
   Tencere ateşten alınarak un, tuz ve biber eklenip, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak, pürüzsüz bir bulamaç yapılır. Yavaş bir şekilde topaklandırmadan, ilk önce krema, sonra da hardal eklenip, bulamaca iyice yedirilir. Tencere kısık ateşe koyulup, sosu devamlı olarak karıştırılarak kaynamadan 3-4 dakika, koyu ve pütürsüz olana kadar pişirilir. Tencere ateşten alınıp, limon suyu da eklenerek, bir iki kere karıştırılır. Sosu güzel bir sosluk içerisinde koyup, hemen servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
   ]]>
   Hardal Rengi https://www.hardal.gen.tr/hardal-rengi.html Sun, 09 Dec 2018 04:04:02 +0000 Hardal rengi, özellikle sonbahar zamanında sık kullanılan renkler arasında yer alırken; rengi itibariyle sarı ile turuncunun karışımı arasında bir renk olarak bilinir. Genellikle sonbaharı çağrıştıran hardal rengi hayatımı Hardal rengi, özellikle sonbahar zamanında sık kullanılan renkler arasında yer alırken; rengi itibariyle sarı ile turuncunun karışımı arasında bir renk olarak bilinir. Genellikle sonbaharı çağrıştıran hardal rengi hayatımızda birçok alanda kullandığımız renkler arasında yer almaktadır. Özellikle kıyafetlerde, duvar renklerinde, mobilyalarda, ev aksesuarlarında, kullandığımız renklerin ilk sırasında yer alır. 

   Hardal rengini kıyafetlerde özellikle ceket, ayakkabı, çanta, gömlek, pantolon gibi giyim ürünlerinde kullandığımız takdirde şıklık ve göz alıcı bir görünüm elde etmiş oluruz. Etraftaki kişiler tarafından dikkat çekici bir görünüm elde edilirken hardal rengini siyah, beyaz gibi renklerle kombin edildiği takdirde doğru kombine etmiş oluruz. Bu renklerle kombini ile birlikte oldukça asil görünüm ve uyum içerisinde zarafeti yakalamış oluruz. Yine bu rengi takı gibi ürünlerde de kullanarak enerjimizin artmasını sağlarız.

   Hardal rengi mobilyalar da sık kullanılan renkler arasında olup; berjer gibi oturma gruplarının uyumu için ana renkler arasında kullanılır. Ayrıca iç dekorasyonda duvar kağıdı, duvar boyası, ev objeleri, aksesuar gibi ürünlerde kullanıldığı takdirde evin enerjisini artırırken; dikkat çekici bir özellik kazandırır. Hardal rengi kullanılan evlerde krem, fildiş,i beyaz gibi renklerin yanında kullanılarak evin havasının artmasına katkı sağlar. Bu sayede ilgi çekici olmasının yanında aydınlık olmasının sebepleri arasında yer alır. Ayrıca halı gibi dokuma alanlarında ilgi çekmesi nedeniyle sıkça kullanılır. 

   Hardal Rengi
   Hardal rengi dış cephe gibi mimari alanlarda sıkça kullanılır. Rengi itibariyle kolay fark edilen bir görünüm kazanılmasına katkı sağlarken; bu rengin dış cephede siyah, koyu yeşil, haki ve krem gibi renklerle kombin edilmesi halinde ilgi çekici bir form kazandırır. Dış cephelerde kullanıldığı mekanların kolay fark edilmesine yardımcı olur. Hardal rengi tarihten günümüze birçok ortamda kullanılmıştır. Osmanlı'dan Bizans imparatorluğuna kadar birçok devlette hardal rengi ana renkler arasında yer almaktadır. Bulunduğu  ortama verdiği asalet sebebiyle sürekli kullanılmıştır.
    
   ]]>